Ušatý pohár v Plzni

27.11.2015 01:35
Ode dneška po celý víkend máte jedinečnou příležitost prohlédnout si a vyfotit se s trofejí pro vítěze nejprestižnější evropské fotbalové klubové soutěže. V prostorách plzeňského obchodního centra Olympia bude totiž vystaven ,,Ušatý pohár" neboli trofej pro vítěze Ligy mistrů UEFA...
 

Aktuální trofej UEFA Champions League je 73.5 cm vysoká a váží 7,5 kg. Je celkově již šestou svého druhu. V sezóně 1968/69 bylo zavedeno pravidlo o tom, že se trofej stane vlastnictvím klubu, který soutěž vyhrál pětkrát celkově nebo třikrát v řadě. To znamená, že Real Madrid CF, AFC Ajax, FC Bayern München, AC Milán a od roku 2005, také Liverpool FC mají originální trofej ve svých síních.Podle nových předpisů, jakýkoli klub, který vyhraje trofej třikrát za sebou nebo pětkrát celkem obdrží zvláštní uznání.

O trofej se hraje od poloviny 50.let a dlouho nebylo Čecha, který by ji zvedl nad hlavu jako vítěz. První kdo měl k poháru velmi blízko byl v roce 2003 Pavel Nedvěd, který svými skvělými výkony dotáhl Juventus Turín až do finále Ligy mistrů, ve kterém nemohl nastoupit kvůli žlutým kartám a Juventus nakonec podlehl AC Milán.

O rok později se mohl stát prvním českým vítězem Jaroslav Plašil. Ale Moanko ve finále narazilo na FC Porto vedené José Mourinhem. Ani Plašil si finále Ligy mistrů nezahrál, zůstal "pouze" na lavičce.

V roce 2005 už se český národ dočkal a to dokonce dvojnásobně. V utkání Liverpoolu s AC Milán, v Istanbulu vedl italský celek v 

poločase už 3:0!! Při takovém skóre už bývá většinou o zápase rozhodnuto. Nikoliv toho květnového včera. Liverpool snížil kapitánem Gerrardem. Poté si vzal míč Vladimír Šmicer a parádní střelou ze střední vzdálenosti nedal brankáři šanci. A když Xabi Alonso vyrovnal z penalty na 3:3, šlo se do prodloužení. Těsně před jeho koncem zahodil obrovskou šanci Andrij Ševčenko. Rozhodnout museli pokutové kopy. V nich byli štastnější hráči anglického týmu. (mj. kvůli Vladimíru Šmicerovi, který svůj kop proměnil) Z trofeje se, kromě Šmicera, radoval také jeho liverpoolský parťák Milan Baroš, který hrál v základní sestavě.

V roce 2007 si oba soupeři finále zopakovali. Hrálo se na Olympijském stadioně v Athénách a zase u toho byl Čech. Tentokrát však v barvách AC Milán. Marek Jankulovski, levý obránce národního týmu, se stal v historii třetím vítězem "ušatého poháru" z České republiky.

O rok později se k triu českých vítězů mohl připojit čtvrtý. Petr Čech hájil branku Chelsea moskevském finále proti Manchesteru United. Za celý zápas pustil jediný gól, ale na vítězství to nestačilo. Po penaltovém rozstřelu se radovali "Rudí ďáblové". "Blues" si museli na svůj úspěch počkat.

 

 

 

 

Dočkali se v roce 2012, když v Mnichově nastoupili proti domácímu Bayernu a "vyloupili" Alianz Arénu. Opět stál v báně plzeňský rodák Petr Čech a opět rozhodovali penalty. Tentokrát už londýnský klub uspěl a poprvé v historii se mohl pomazlit s trofejí. Petr Čech je, zatím, posledním českým fotbalistou, který slavnou trofej nad hlavu jako vítěz.