Tohle musíte číst !!!

11.08.2017 10:50

Dnes internetem proběhla zpráva ze světa sportu. Pro někoho nezajímavá, živořící ve stínu fotbalových megapřestupů, úspěchů nebo propadáků na právě probíhajícím Mistrovství světa v atletice, ale ... tohle si prostě musíte přečíst !!!

 

Pro někoho nepochopitelná věc, jednání příčící se sportovní soutěživosti, pro někoho naprostá přirozenost, nad níž nemusí přemýšlet ani zlomek vteřiny. Při náročné terénní desítce zkolaboval loňský šampión. Jeho hlavní pronásledovatel a s nejvyšší pravděpodobností možný vítěz v cílové rovince raději pomohl svému rivalovi, než by si snadno doběhl pro cenné vítězství.

Závod na 10 kilometrů Beach to Beacon v Maine ve Spojených státech amerických. Velmi rychlý a velmi náročný přespolní závod, jehož ceněnou trofej si loni odnesl Jesse Orach. Ten se stal také letos hlavním favoritem a pro mnohé hlavním terčem sportovních útoků. Napětí a tlaky byly patrné už na startu, Jesseho skalp chtěli snad všichni. Favorit se své úlohy dobře zhostil, od začátku nasadil velice ostré tempo a udržoval si vedení. Sto metrů před cílem se však skácel k zemi. Kolaps z přehřátí organismu. Robert Gomez, který byl favoritovi po celou dobu v patách, by mohl už jen ladně doběhnout do cíle a získat zlatý kov. Neudělal to. Místo toho následovalo něco úplně jiného. Gesto, které ostatním vyrazilo dech. „Tohle se nevidí příliš často," shodují se očití svědci přímo z místa.

Gomez ještě zachytil téměř bezvládné tělo Oracha a podpíral jej a tlačil před sebou až za cílovou linii. Mohl být první, k prvenství ale pomohl někomu, koho vůbec neznal a viděl jej jednou v životě, předchozí den na krátkou chvilku na tiskové konferenci. „Běžel prostě lépe, dal tomu víc než já," vysvětloval v cíli Gomez. „Já si nezasloužil vyhrát," zněla jeho závěrečná slova.

Gomez nejprve na trati ztrácel až 30 vteřin na vedoucího běžce, později jej ale dohnal, dle jeho slov ovšem jen díky favoritově indispozici. Cílovou čáru překonali oba ve stejné vteřině za úctyhodný čas 31:31. 34letý Gomez dopomohl k obhajobě titulu o jedenáct let mladšímu Orachovi. Pikantní na celé události je, že Robert Gomez se o zisk titulu snažil posledních deset let. Nyní měl obrovskou příležitost, která se možná už nebude opakovat. Přesto se ale rozhodl obětovat své vlastní vítězství ve prospěch někoho jiného.

Po doběhu strávil staronový vítěz více než hodinu ve stanu zdravotníků. Ti později sdělili tisku, že Orachova tělesná teplota byla na konci závodu 41,6 °C.

Dokážeme si odpovědět, upřímně, co bychom na na Gomezově místě udělali my ? 

Výsledek obrázku pro fair play