Přístí soupeř - Vojvodina

20.08.2015 15:24

Jediný krok chybí hráčům FC Viktoria Plzeň k postupu do základní skupiny Evropské Ligy. Po neúspěšném představení v Lize mistrů proti izraelskému Maccabi Tel-Aviv, však stojí nyní v cestě minimálně stejně silný soupeř. FK Vojvodina Novi Sad! Co o tomto klubu vlastně víme??

 

Klub FK Vojvodina sídlí ve městě Novi Sad a vznikl už v roce 1914.

První utkání sehrál klub FK Vojvodina, v modrých dresech a bílých trenýrkách, s klubem Šajkaš Kovilje. Jen někteří hráči si mohli dovolit nové boty. Ostatní hráli ve a starých a vypůjčených. A když se jim na nohách udělaly puchýře. Pokračovali ve hře bosí. Vojvodina nakonec vyhrála 5:0 a nasazení jejích hráčů udělalo velký dojem. Bohužel, zápas v Kovilje byl první a jak se ukázalo na dlouhou dobu poslední. Zahřměla děla první světové války...

 

Klub obnovil svou činnost po válce, díky novosadským studentům, kteří přišli z Prahy. Přinesli s sebou nové zkušenosti a také dresy klubu Slavia.

Podobný osud jako roce 1914 potkal klub v roce 1941, kdy se mělo konat národní mistrovství. Místo hvizdu rozhodčího a skandování fanoušků, duněly stadionem zvuky nepřátelských letadel. Hráči v té době místo dresů oblékli vojenské uniformy. Mnozí z nich už se domů živí nevrátili.

 

V 60. letech dochází v klubu ke střídání generací. Ve Vojvodině nastupují jedni z nejlepších hráčů všech dob a v roce 1966 poprvé v historii získávají titul mistra Jugoslávie o 8 bodů před Dinamem Záhřeb.

Ve stejném roce odehrála Vojvodina první zápas v Evropském poháru. Soupeřem byla rakouská Admira Vídeň. Gólem Sylvestra Takáče vyhrál srbský klub 1:0 a díky remíze 0:0 v odvetě postoupil do dalšího kola. Zde se utkal se španělským Atleticem Madrid. První zápas vyhrála Vojvodina 3:1, ale protože v odvetě prohrála 2:0, následoval podle tehdejších pravidel třetí zápas. Hrálo se v Madridu a po závěrečném hvizdu oznamujícím konec základní hrací doby byl stav 2:2 v prodloužení rozhodl opět Sylvester Takáč. Vojvodina strávila zimu na evropské scéně. Tým na jaře přivítal skotský Celtic Glasgow a uspěl, byť mnimálním rozdílem. Bohužel tým v odvetě prohrál 2:0 a v poháru skončil.

Celtic Glasgow vyhrál v roce 1967 Evropský pohár. Prohrál jen jedenkrát... v Novém Sadě!!!

 

Po frustrujícím období v druhé polovině tabulky se týmu v roce 1989 opět povedlo dobít titul mistra jugoslávské ligy. Až za nimi zůstali giganti jugoslávkého fotbalu Crvena Zvezda, Hajduk Split, Dinamo Záhřeb a Partizan Bělehrad.

 

Bývalými hráči klubu jsou trenér srbské reprezentace Siniša Mihajlovič, který svého času působil spolu s Pavlem Nedvědem v Laziu Řím. Stephen Appiah, ghanský reprezentant. A také Igor Gluščevič, který odehrál 18 zápasů v české nejvyšší soutěži, v nichž vstřelil 3 góly.

 

V současné době hraje tým nejvyšší srbskou ligu. V samostatné Srbské lize byl klub nejlépe druhý a to v sezóně 2008/2009. V roce 2014 vyhrála Vojvodina srbský pohár. V minulé sezóně skončil klub v lize na 4. místě.

 

Soupeře již známe. Nyní pojďmě fandit a držet palce. Novodobí gladiátoři se o postup do Evropské ligy utkají již dnes ve 20:45. Na viděnou v Doosan Aréně.