Historie klubu

04.08.2015 11:23

Jak začít jinak, než tím jak to všechno kdysi začalo .. vždyť slavné zápasy s italským Juventusem, brazilským Flamengen či německým Bayernem určitě stojí zato, aby se na ně nikdy nezapomnělo... 

 

 

Již více než století dělá fotbalový klub FC Viktoria Plzeň čest Plzeňskému kraji i jeho metropoli - městu Plzni. Ustavující schůze klubu se konala 11. června 1911 a téhož roku sehrála Viktoria první utkání proti Olympii Plzeň v rudých tričkách a tmavomodrých trenýrkách. Právě červená a modrá jsou klubové barvy, které se na našich dresech zachovaly až do současnosti. V roce 2011 jsme oslavili sté narozeniny – a můžeme se díky tomu hrdě zařadit mezi nejstarší kluby v celé České republice...

 

 

Kořeny prvopočátku Viktorie se dají vystopovat na plzeňském Dobytčím trhu, v místech, kde dnes stojí zimní stadion. Právě tam chodili hrát fotbal kluci z okolí Doudlevecké ulice. Když vojáci ze sousedních kasáren vyklidili svá cvičiště, obsadili je mladí vyznavači nového sportu a až do setmění se s hadrákem učili fotbalovým základům. Založili vlastní kroužek, který se jmenoval Blesk.

 

Klub, jako takový, byl založen v roce 1911,pod názvem SK Viktoria, úředníkem státních drah Jaroslavem Ausobským, který ho zaregistroval na příslušných úřadech pro fotbalisty amatérského kroužku Blesk. K prvnímu utkání nastoupil tým v srpnu 1911 v červených dresech a modrých trenkách, v barvách typických pro klub i dnes. Zápas s Olympií Plzeň prohrál 3–7. První vlastní hřiště získal klub až v roce 1920, když odkoupil hrací plochu na Královském náměstí (dnešní náměstí Míru) od konkurenčního SK Plzeň.

 

Osmnáct let působila plzeňská Viktoria v ryze amatérských podmínkách, až v červnu 1929 rozhodla mimořádná členská schůze o vstupu klubu do profesionálního fotbalu. Ve stejném roce  klub přišel o hřiště, protože muselo ustoupit městské výstavbě, a tak si pronajal hřiště v Luční ulici. Po přestavbě místního stadionu získal klub zázemí hodné špičky čs. ligy. Viktoria se přihlásila do druhé profesionální ligy. V první sezóně obsadila sedmé místo ale hned v následující sezoně se vyhoupla na druhou příčku, což znamenalo historický postup do první ligy. V nejvyšší soutěži si vedla velmi dobře a v roce 1935 se dokonce díky čtvrtému místu probojovala do Středoevropského poháru, tehdy nejvyšší evropské klubové soutěže. Dvěma zápasy se slavným Juventusem Turín vstoupila Viktoria do podvědomí fotbalové Evropy.

 

Po úspěšných prvoligových ročnících přišly neúspěchy a v roce 1938 Viktoria sestoupila do divize, odkud se však po roce vrátila mezi naši elitu. Válečná léta silně poznamenala i fotbalové soutěže, první liga se hrála bez mužstev ze Slovenska. V roce 1942 Viktoria spadla do divize, kde však hrála prim a po roce se vrátila do nejvyšší soutěže, kde působila až do roku 1952. To už však klub nesl nový název Sokol Škoda Plzeň.

Neúspěšná snaha o návrat do nejvyšší soutěže trvala rovných 9 let. Během těchto let však došlo pro klub k velmi významné změně - v roce 1953 začala výstavba nového stadiónu na soutoku Mže a Radbuzy. Stadión byl otevřen o dva roky později, v roce 1955. Klub tak získal ve své době jeden z nejlepších stadiónů v republice, s kapacitou 35 000 diváků (7 600 sedících).

 

V roce 1961 se plzeňští fotbaloví fanoušci konečně dočkali, klub vybojoval postup do ligy. Pro novou sezónu 1961/62 byl 

 

jehonázev změněn na TJ Spartak LZ PlzeňHlad plzeňských fanoušků po fotbale 

dokazují vysoké návštěvy z této sezóny, včetně historického rekordu 35 000 diváků z utkání s úřadujícími mistry z tehdy vynikajícího týmu Dukly Praha. V dubnu 1962 zavítal do Plzně k přátelskému utkání slavný brazilský klub Flameno Rio de Janeiro. Viktorka (hrající pod hlavičkou Západočeského kraje) před 27 000 

diváky slavně zvítězila 2–1, oba plzeňské góly vstřelil Stanislav Štrunc.

V 1. lize vydržel klub jen dvě sezóny, v roce 1963 Viktorka opět padá do 2.ligy. V roce 1965 přišla další změna názvu. Během působení ve 2. lize se klub přejmenoval na TJ Škoda Plzeň, přičemž tento název vydržel klubu 28 let.

 

Až v roce 1972 se už opět Škoda Plzeň usadila v prvoligové společnosti na dlouhých osm let.

Ještě předtím, v roce 1971, vyhrála Český pohár a jako finalista Československého poháru startovala v Poháru vítězů pohárů. Tam sehrála dva nezapomenutelné zápasy se slavným Bayernem Mnichov. Po roce 1980 opět nastalo dlouhé pendlování mezi první ligou a druhou nejvyšší soutěží. Až na začátku devadesátých let, po rozdělení Československa, se situace postupně zlepšovala. V roce 1992 se klub vrátil ke svému historickému názvu FC Viktoria Plzeň a hned v následující sezoně postoupil do první ligy, kde setrval do roku 1999, kdy sestoupil. Po roce se sice Viktoria vrátila mezi nejlepší, ale opět jen na leden rok. Viktoria totiž stále patřila k dodavatelům výborných fotbalistů hlavně pro pražské kluby. Proto se rychle střídaly roky prvoligové s těmi druholigovými.

 

Postupně došlo k ekonomické i sportovní stabilizaci klubu, který od roku 2005 působí v první lize nepřetržitě.

V létě roku 2005 se také oprášily staré vztahy a světoznámá firma Škoda se stala nejvýznačnějším partnerem opět prvoligové Viktorie. Započal opravdový vzestup klubu, který přinesl výrazný úspěch v roce 2010 vítězstvím v Českém poháru a prvním startem v Evropské lize. Dalším vyvrcholem byl v roce 2011 zisk mistrovského titulu v Gambrinus lize, úspěšný start v Lize mistrů a přestavba stadionu ve Štruncových sadech.

Ještě před tím, než se Viktoria kvalifikovala do základní skupiny Ligy mistrů, oslavila 11. června 2011 společně s fanoušky na nádvoří plzeňských pivovarů na "Narozeninové párty" stoleté výročí založení klubu. To připomenul i slavnostní Galavečer v lednu 2012, na kterém byla vyhlášena nejlepší XI. století a Viktorián století, kterým se stal Pavel Horváth. Plzeňský klub se od té doby stále drží mezi absolutní špičkou českého fotbalu. V roce 2012 skončil v Gambrinus lize na třetí příčce a velmi úspěšně startoval v Evropské lize. Stal se důstojným reprezentantem České republiky. O rok později dokázala Viktoria vrátit mistrovskou trofej do Plzně a stala se podruhé v historii v sezoně 2012 - 2013 nejlepším celkem republiky.

A tím cesta neskončila. Po vítězném tažení předkoly Ligy mistrů se Viktoria v sezoně 2013-2014 opět představila v nejprestižnější týmové soutěži světa. Zápasy s Bayernem Mnichov a Manchesterem City se nesmazatelně zapsaly do kronik plzeňského fotbalu, vítězná branka v závěrečném duelu s CSKA Moskva pak posunula Viktorii potřetí v řadě do vyřazovacích bojů Evropské ligy. Tam stačili Viktoriáni vyřadit silný Šachťar Doneck a poroučeli se až po statečném boji se slovutným francouzským velkoklubem Olympique Lyon.

V české lize bojovala Viktoria opět o příčky nejvyšší. Přes zimní odchod Pavla Vrby vybojovali fotbalisté v červeno-modrém více bodů než v předchozí mistrovské sezoně, ale v konečném součtu to stačilo ´jen´na konečné druhé místa za pražskou Spartou. Stříbrné medaile brali plzeňští fotbalisté také v Poháru České pošty. Popáté v řadě se tak plzeňské barvy zajistily účast v evropských pohárech.

Následující sezóna sice pro viktoriány především vlivem vypadnutí ve 3. předkole Evropské ligy nezačala pozitivně. Úspěšným působením v domácí lize ale Západočeši dosáhli na třetí mistrovský titul a připsali si tak pátou trofej během pěti let. Z prvního místa postoupili do třetího předkola Ligy mistrů a napsali další významnou etapu v novodobé historii plzeňské Viktorie...