Evropská liga

16.09.2015 22:55

Již tento čtvrtek vstoupí hráči FC Viktorie Plzeň do nového ročníku Evropské ligy. Los jim do základní skupiny přiřkl za soupeře Dinamo Minsk, Rapid Vídeň a španělský Villareal.

Dinamo Minsk se v Plzni představí jako první, následně se Viktorka utká ve Štruncových sadech 5.11. s Rapidem Vídeň a ,,Žlutá ponorka" bude kotvit na soutoku Mže s Radbuzou 10.12.

 

Soupeře jsme si představili pojďme se nyní podívat na soutěž jako takovou, kdy vznikla, kdo ji vyhrál jako první a kdo nejvíckrát..

 

Evropská liga se v současné podobě porvé objevila v sezóně 2009/10. Celkem 48 týmů ve 12 základních skupinách. Ze skupiny postupují první dva třetí a čtvrtý tým končí. Postupující týmy jsou doplněny 8 týmy ze třetích míst ze základních skupin Ligy mistrů na celkový počet 32. Následně jsou nalosovány dvojice, které se vyřazovacím způsobem utkají mezi sebou ve dvou zápasech. Lepší postupují a jsou opět losováni do dvojic. Finále se hraje na předem určeném stadionu a rozhoduje pouze jeden zápas.

 

Předchůdcem Evropské ligy byl ,,Mezinárodní turnaj měst pořádajících průmyslové veletrhy" určený pro vybrané týmy z pořádajících měst. Tato soutěž vznikla v roce 1955 a prvním vítězem byla FC Barcelona. Od 60. let se do soutěže mohly přihlašovat ligové kluby, jež se nekvalifikovaly do Poháru mistrů evropských zemí a do Poháru vítězů poháru. Od ročníku 1966/67 byl oficiální název Veletržní pohár. Posledním držitelem se stali v roce 1971 hráči Leeds United.

 

Od následující sezóny se totiž Veletržní pohár již nehrál. Nahradil jej Pohár UEFA, který se v různých obměnách hrál až do roku 2009. Prvním tuto trofej nad hlavu zvedli ,,kohouti" z Totenham Hotspurs. Pouze dva týmy dokázali usoět v této soutěži dvakrát za sebou Real Madrid (1985 a 86)a FC Sevilla (2006 a 2007). FC Sevilla je také jediným týmem který dokázal obhájit prvenství v Evropské lize a zároveň zatím poslední držitel trofeje pro vítěze. Letos ve Varšavě si poradili s Dněprem Dněpropetrovsk 3:2 a tak jako v loni v Turíně opět vyhráli Evropskou ligu.

 

Evropská liga je sice stále vnímána jako ,, ta druhá" po Lize mistrů, nicméně postupem času a si získává své příznivce. Když k tomu připočteme, že se v letošním roce můžeme těšit na monhé věhlasné týmy, kterým se nepodařilo kvalifikovat do Ligy mistrů, například skotský Celtic Glasgow, anglický Liverpool, německou Borussii Dortmund nebo francouzský Olympique Marseille, máme se na co těšit!