Derby .. derby .. derby !!!

15.08.2017 07:25

El Clásico .., Revierderby, ... Merseyside derby, .. "Svatá válka", .. jde "jen o fotbalová utkání", ale přesto je jim přikládán mimořádný význam. Proč ? Jde o střetnutí odvěkých rivalů, ať sídlících v jednom městě, nebo konkrentů v rámci ligy. Někteří se nesnáší dlouhá staletí a do fotbalu pak promítají emoce z minulosti, jiní zase neváhají "vyrovnat" skóre z prohraného utkání prostřednictvím vyhraných bitek s fanoušky nenáviděného protivníka. O jaká utkání jde ? Přinášíme vám některá z nich .. 

Everton - Liverpool FC .. "Merseyside derby" (Liverpool, Anglie)

Liverpool FC vstal jako pták Fénix z popela Evertonu. V roce 1892 došlo k rozkolu ve vedení klubu, větší část majitelů opustila Anfield Road a koupila pozemek v asi kilometr vzdáleném Godison Parku, kde vznikl nový stadion. A na osiřelém Anfieldu se zrodil nový klub – Liverpool FC.Merseyside derby, jak se zápasu dvou liverpoolských klubů říká, mělo dlouho přátelskou atmosféru. Od poloviny osmdesátých let minulého století je však považováno za jedno z nejvýbušnějších utkání v Premier League.

Wisla Krakow - Cracovia .. "Svatá válka" (Krakow, Polsko)

Je to něco jako rivalita mezi Spartou a Slavií, ale je v ní několikrát víc nenávisti než v případě pražských klubů. Derby dvou nejstarších polských oddílů je označováno jako „Svatá válka.“ Tento termín údajně jako první použil zhruba před sto lety obránce Cracovie Ludwik Gintel a od té doby se derby neřekne jinak. Svatá válka je považována za největší fotbalový boj v Polsku a patří mezi nejintenzivnější soupeření na evropském kontinentě. Stadiony obou rivalů stojí necelý kilometr od sebe a nejen na jejich trávnících a ochozech, ale i v ulicích mezi nimi už proběhl bezpočet drsných soubojů.

Millwall - West Ham United (Londýn, Anglie)

Přestože se Millwall s West Hamem nepotkávají ve stejné soutěži a mohou na sebe narazit jen v pohárových zápasech, panuje mezi kluby obrovská rivalita, která se zrodila v roce 1920. Nenávist jedněch k druhým pramení z tehdejší příslušnosti k různým továrnám na březích řeky Temže. Ve zmíněném roce došlo ke stávce na straně, která podporovala West Ham, na té millwallské se k ní ale dělníci nepřipojili. A to se neodpouští…Když už na sebe oba týmy přece jen narazí, v Londýně se konají policejní manévry. Naštěstí pro bezpečnost města se to moc často nestává. Za posledních pětadvacet let na sebe v pohárech narazily jen devětkrát. Pokaždé to ale stálo za to. Naposled se tak stalo před pěti lety.

AC Milano - Inter (Milán, Itálie)

Derby della Madonnina (pojmenované po pozlacené bronzové soše Panny Marie, která zdobí hlavní věž milánské katedrály), v němž měří síly kluby supertěžké váhy evropského fotbalu, se pokaždé odehrává na stejném stadionu (San Siro), o nějž se znepřátelené kluby dělí. Jde o jedno z nejsledovanějších derby fotbalového světa. Je to natolik prestižní zápas, že ho mohou řídit jen někteří vyvolení rozhodčí. AC Milán byl založen skupinou anglických přistěhovalců v roce 1899, odkud se později odtrhlo několik nespokojenců a založili konkurenční klub Internazionale. A rivalita byla na světě…

Borussia Dortmund - Schalke 04 .. "Revierderby" (Německo)

Slavné Revierderby patří už tradičně k vrcholům německé Bundesligy. V současnosti už mezi sebou fanoušci obou týmů soupeří především na dálku na stadionu, když ženou své favority do boje, a pokud jeden či druhý tým hraje se soupeřem odjinud, ctí podporu regionu. V minulosti to ale taková idylka zdaleka nebývala. Porúří, kde leží jak Dortmund, tak Gelsenkirchen, odkud pochází Schalke, je industriální a o sociální nepokoje v něm nikdy nebyla nouze. V 80. letech se to promítlo do boje mezi rivaly, když proti sobě válčili v ulicích hooligans Gelsenszene na straně jedné a Borussenfront na straně druhé.

Newcastle United - Sunderland (Anglie)

V případě těchto dvou měst o nenávisti rozhodovala politika, a to dávno předtím, než vznikly tamní fotbalové kluby. V anglické občanské válce, která probíhala v letech 1642-1651 podporoval Newcastle stranu krále, zatímco Sunderland se přiklonil na stranu parlamentu. Nenávist trvá dodneška. Mezi mírnější projevy patří, že někteří fanoušci Newcastlu odmítají jíst slaninu, protože je červenobílá jako dresy soupeře, a Sunderlandští si nedají k snídani medové křupínky, protože v jejich reklamě účinkoval někdejší trenér soka Kevin Keegan. Tvrdá jádra klubů si ale neberou servítky ani v ulicích. V roce 2000 se mimo den zápasu střetlo sedmdesát fanoušků v tvrdé pouliční bitce, jeden si odnesl doživotní následky, část dalších tresty v době trvání až čtyři roky.

Palmeiras - Corinthians (Sao Paulo, Brazílie)

Zápasy dvou slavných klubů ze Sao Paula rozhodně patří mezi deset nejklasičtějších derby na planetě. Když proti sobě nastoupí Sport Club Corinthians Paulista a Sociedade Esportiva Palmeiras, v Brazílii se skoro zastaví život.Derby už inspirovalo několik spisovatelů k napsání knih, o rivalitě klubů byly natočeny i filmy. Jedním z nich je verze Romea a Julie, kde kluby Palmeiras a Corinthians nahradily rody Monteků a Kapuletů.

Barceloba - Real Madrid (Španělsko)

Ačkoliv mají oba týmy své městské rivaly – v případě Barcelony je to Espanyol a v Madridu zase Atlético – nejslavnějším španělským derby je El Clásico. Rivalitu pomáhal roznítit generál Francisco Franco, který chtěl jednotné Španělsko a Katalánci nebo Baskové se mu nezamlouvali. Kataláncům se naopak začal těžce nezamlouvat Real Madrid, který byl vojenskou vládou propagovaný. Za jeden z neodpustitelných momentů je považovaný pohár v roce 1943. V prvním zápase Barcelona Real zdolala 3:0. Před odvetou její hráče navštívil ministr vnitra Frankovy vlády, aby jim připomenul, že pokud vyhrají i v odvetě, nemuseli by už také hrát vůbec a mohli by prostě zmizet. Real v odvetě zvítězil 11:1 a zajistil si nepřátele na život a na smrt.

AS Roma - Lazio Roma .. "Derby della Capitale" (Řím, Itálie)

Derby della Capitale neboli Městské derby – to je prestižní duel klubů z hlavního města Itálie. Vzájemné zápasy jsou každoročně považovány za nejdivočejší utkání sezony. Provázejí je emoce v hledišti i mimo stadion, davové násilí a občas také rasistické transparenty v hledišti. Do historie se zapsal zápas z roku 1979, kdy fanouška Lazia Vincenzo Paparelliho trefila do oka světlice vystřelená příznivcem soupeře a zabila ho. V roce 2004 za stavu 0:0 utekli hráči do šaten, když vypukly nepokoje v hledišti a prezident italské fotbalové ligy Adriano Galliani nařídil rozhodčímu Robertu Rosettimu, aby zápas ukončil. Pak vzplanuly v ochozech ohně a bitva chuligánů pokračovala i na ulicích, kde se bili nejen mezi sebou, ale i s policií. Výsledkem bylo třináct zatčených a přes 170 zraněných strážců pořádku.

Manchester United - Liverpool FC (Anglie)

Ačkoliv Liverpool, jak jste si mohli přečíst výše, má nejbližšího protivníka v Evertonu a Manchester United v City, pravé peklo nastává, když na sebe narazí navzájem. I v případě těchto dvou klubů ze středozápadu Anglie má nevraživost kořeny v historii. V devatenáctém století totiž průmyslový vnitrozemský Manchester usoudil, že poplatky, které mu napálil přístavní Liverpool, jsou přemrštěné. S přímořským městem se rozešel ve zlém a prokopal si vlastní 40kilometrový kanál, díky kterému se spojil s mořem a stal navzdory vnitrozemské poloze významným přístavem. Rivalita se přenesla i na trávník, snad proto, že si obě města jsou založením velmi podobná. Série násilností, především ze 70. a 80. let, patřila k černým okamžikům fotbalu.  

Partizan - Crvena Zvedza (Bělehrad, Srbsko)

Z popela a trosek druhé světové války byly v srbském Bělehradu uhněteny dva kluby. FK Partizan se stal hlavním armádním klubem, Rudá hvězda byla jeho civilním protivníkem. Oba rivalové měli od svého zrození stejné ambice – být nejlepším klubem v zemi – tehdy ještě v Jugoslávii. I když už mají období největší slávy, kdy naháněli strach slavným klubům po celé Evropě, za sebou, v srbské Super lize se pořád perou o prvenství. A současní fanoušci se nenávidí stejně vášnivě jako jejich otcové a dědové…

Celtic - Rangers (Glasgow, Skotsko)

Jedno z nejsledovanějších derby na planetě se hraje ve skotském Glasgowě. Je to víc než fotbalové utkání. Je to také souboj náboženství i politických a sociálních názorů. Rangers jsou považovaní za protestantský klub s unionistickými a ke Koruně loajálními příznivci, zatímco Celtic je klub katolický, podporovaný nacionalisty a republikány. První derby se hrálo už v roce 1888, takže souboje Rangers a Celticu patří mezi nejstarší na světě. Dodnes už bylo sehráno skoro čtyři sta vzájemných zápasů. A pokaždé to vřelo nejen na stadionu, kde vládla fantastická, až mystická atmosféra, ale v celém městě. Rivalita mezi kluby je tak velká, že pouhých pět hráčů v předlouhé historii obléklo ve své kariéře dresy Celticu i Rangers. V roce 1980 vtrhlo na hřiště asi devět tisíc fanoušků a pořádně se servali. Dodnes je to největší rvačka ve fotbalových dějinách.

Vzájemná nenávist příznivců stále přetrvává a možná, že dokonce roste. Podle skotského novináře Franclina Foera zemřelo v letech 1996 – 2003 prokazatelně osm lidí v důsledku fotbalové rivality. Žurnalista také doložil další tisíce útoků, které mají souvislost s nepřátelstvím Celtiku a Rangers. Na ligové derby si ale fanoušci museli téměř pět let nechat zajít chuť. Rangers se totiž po bankrotu poroučeli v roce 2012 až do čtvrté nejvyšší soutěže. Z ní okamžitě postoupili a v nejkratším možném čase se vrátili mezi elitu. V mezidobí, kdy se glasgowští rivalové nepotávali v lize, na sebe narazili jen dvakrát v pohárových soutěžích.

Fenerbahce - Galasataray (Istambul, Turecko)

V Turecku neexistuje větší a emotivnější zápas než souboj dvou istanbulských gigantů – Galatasaraye a Fenerbahce. Kluby byly založeny v rozmezí pouhých dvou let, jejich soupeření má už více než stoletou tradici a dorostlo k absolutní nenávisti fanoušků obou rivalů, která pramení z rozlišného sociálního prostředí. Galatasaray je klub „aristokratů“, Fenerbahce je pro „lidové masy.“ Nepřátelství je nejvíc viditelné během fotbalových zápasů, ale zasahuje také do jiných sportů jako jsou basketbal, volejbal, atletika nebo dokonce veslování. Podle získaných pohárů je úspěšnější Galatasaray, který jich posbíral o pár víc než odvěký soupeř. Navíc je jediným tureckým klubem, jenž vyhrál Pohár UEFA a následně i Superpohár. To bylo v roce 2000.

Boca Juniors - River Plate  (Buenos Aires, Argentina)

Španělsko má své El Clásico, Argentina má Superclásico. Tak se označují zápasy, v nichž na sebe narazí týmy z Buenos Aires - Boca Juniors a River Plate. Jde o dva nejoblíbenější kluby v zemi, které mají neuvěřitelnou základnu fanoušků. Bocu Juniors podporuje 40 procent Argentinců, River Plate fandí 33 procent obyvatel země.

Dalo by se říci, že Argentina je rozdělená nejen na chudé a bohaté, ale také na příznivce těchto dvou fotbalových gigantů. I v tomto případě se do přízně k jednomu či druhému promítá sociální původ a status. River Plate z předměstí Nunez, kde sídlila bohatá smetánka, dostali přezdívku Millonarios, jejich úhlavní rivalové pocházejí z chudé čtvrti La Boca. V hledišti při vzájemných zápasech to podle toho vypadá – 90 minut zní chorály, létají rachejtle a ohňostroje, vlají vlajky. Někdy to skončí pořádnou rvačkou, jindy to rvačkou začne ještě než zazní úvodní hvizd.

Utkání je obrovským lákadlem pro turisty a jako jedno z nejprestižnějších derby zajímá celý fotbalový svět. V dubnu roku 2004 uvedl anglický deník The Observer návštěvu tohoto zápasu jako jednu z padesáti sportovních věcí, které by měl člověk zažít, než zemře.