Ballon D'or Na Spilce

05.09.2015 06:45

Pro fotbalistu neexistuje významější ocenění za odvedenou práci než právě tato trofej... 


 

Zlatý míč (v originále francouzsky Ballon d'or) je nejprestižnější fotbalové ocenění udělované francouzským sportovním časopisem France Football,

 na základě hlasování skupiny francouzský novinářů Do roku 1995 platilo pravidlo, podle kterého musel být nominovaný fotbalista Evropanem, proto byla tato soutěž často označována jako Nejlepší evropský fotbalista roku. Až právě v roce 1995 zvítězil Libérijec George Weah z AC Milán. Později tuto trofej získali další hráči pocházející ze zemí mimo Starý kontinent. Konkrétně to byli čtyři Brazilci a jeden Argentinec. 

Cena se uděluje od roku 1956 a za dobu jejího trvání ji získali také dva Češi, o kterých jsme se již na tréninku bavili. Vzpomínáte?? Byli to pánové Pavel Nedvěd (2003), a Josef Masopust (1962). A právě na počest Josefa Masopusta, který nedávno odešel do fotbalového nebe, odkud určitě bedlivě sleduje fotbalové dění, byla právě tato trofej k vidění ve čtvrtek 3.9.2015 v plzeňské restauraci Na Spilce. Na slavnostní nástup před zápasem našich reprezentantů proti Kazachstánu ji pak přímo na stadion přinesl ukázat další skvělý fotbalista, mistr Evropy z Bělehradu 1976 a autor jedné z nejpamátnějších fotbalových penalt Antonín Panenka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V roce 2010 byla soutěž sloučena s oceněním Fotbalista roku FIFA do nového ocenění Zlatý míč FIFA (FIFA Ballon D'or). Ocenění je udělováno na základě hlasování trenérů a kapitánů národních týmu a novinářů z celého světa.

 

¨

 

 

 

 

 

Dva češi již ocenění získali. Kdo bude další??