Vědecký svět ohromen .. lachtani v Plzni !!!

31.08.2017 15:16

Převzato ze zahraničního odborného přírodovědného serveru :

Biologové celého světa žasnou. Objev nového živočišného druhu je i dnes stále věcí poměrně běžnou, především u bezobratlých, ale objev nového druhu savce a to v samém srdci Evropy, to je opravdový unikát. 

Kolektivu vědců z univerzity v americkém Ohiu se podařil naprosto ojedinělý obejv. V České republice, v Plzni, téměř uprostřed města, na místě, kde by rozhodně podobného tvora nikdo nečekal, objevili kolonii neznámeho druhu živočichů, podobných lachtanům. Na místním fotbalovém hřišti se pohybovala skupina dospělých jedinců se spoustou mláďat. A právě barvy, převládající na mladých exemplářích, daly nově objeveným živočichům jméno, lachtan červenomodrý. Jak vědci předpokládají, jedná se o druh odolný a přizpůsobivý, žijící zřejmě především na travnatých plochách, v blízkosti vody, ať slané či sladké. Namátková pozorování a několik kratkých videí z fotopastí, napovídají, že se jedná o tvory společenské, víceméně dobře naložené, neútočné a hravé. 

  

Přinášíme i jedinou, zcela unikátní fotografii, kterou vědci na místě pořídili .. Za zmínku jistě stojí široká  barevná škála u dospělých jedinců, ke změně zbarvení zřejmě dochází buď v ranné dospělosti, nebo ještě později. Jak jsme zmiňovali,mladí jedinci jsou převážně červenomodří. Povšimněte si lachtana zcela vpravo na snímku, je zřejmě mírně dezorientován a asi vyhlíží nejbližší směr k vodě, kde by se mohl ukrýt. O plaveckých schopnostech druhu se můžeme zatím pouze dohadovat ... Pro srovnání, fotografie lachtanů z jižní Afriky.

Zde článek končí, o případném dalším výzkumu plzeňských lachtanů vás budeme informovat

Vážení rodičové , máte náš hluboký obdiv .. upřímně, smekáme před Vámi a doufáme, že budeme v podobně přátelském duchu pokračovat i nadále .. Vaši trenéři