Rok 2017, rok konců velkých kariér ..

18.12.2017 09:41

Francesco Totti, Phillip Lahm, Xabi Alonso .. trojice velkých fotbalových jmen, která v letošním, pomalu končícím roce, ukončila své přebohaté a úspěšné hráčské kariéry. K nim ale musíme přidat ještě dvě další jména .. Kaká a Andrea Pirlo

Kaká

Brazilského fotbalového kouzelníka k pokračování nepřiměla ani nabídka od AC Milán či ze Sao Paula. U fotbalu by ale rád zůstal, například v roli sportovního ředitele klubu. A proč ne zrovna milánského AC, které v současné době vede jeho bývalý spoluhráč Gennaro Gattuso. "Teď se připravím na pokračování v jiné funkci. Rád bych působil jako sportovní ředitel, někdo, kdo stojí mezi hřištěm a klubem. Skutečnost, že jsem měl úspěchy jako hráč, neznamená, že budu dobrý ředitel, proto se na to chci připravovat: studovat, monitorovat situaci, dostat se blíže k některým klubům, zejména jednomu, ve kterém jsem hrál," uvedl Kaká pro televizní stanici Globo. Přiznal také, že mu AC Milán předložil nabídku hráčského kontraktu s tím, že by se následně mohl posunout do zmíněné pozice.

"Potřeboval jsem čas popřemýšlet a udělat tiché rozhodnutí, jak bych chtěl pokračoval v profesionálním životě. Pak jsem se zeptal blízkých lidí, rodičů, přítelkyně, bratra a jeho manželky. Odjel jsem do Evropy, abych se podíval na několik zápasů a pocítil vzrušení ze hry na místě, kde fotbal skutečně dosáhl svého plného potenciálu. Dospěl jsem k závěru, že je čas jako profesionální hráč skončit," konstatoval.

Odchovanec Sao Paula v Evropě působil poprvé v letech 2003 až 2009 v dresu AC Milán, s kterým vyhrál hned v první sezoně domácí ligu a v roce 2007 triumfoval v Lize mistrů, evropském superpoháru i na mistrovství světa klubů. V červnu 2009 přestoupil do Realu Madrid za tehdy rekordní částku 56 miliónů liber a s "Bílým baletem" oslavil zisk Španělského poháru (2011) a ligového titulu (2012). V roce 2013 se jako volný hráč vrátil do Milána, po sezóně ale odešel do Orlanda, z nějž půl roku hostoval v Sao Paulu. Za Orlando odehrál poslední zápas 15. října. V roce 2007 obdržel Zlatý míč jako poslední hráč před desetiletou dominancí dua Cristiano Ronaldo, Lionel Messi. Stal se jedním z osmi fotbalistů, kteří vyhráli MS, Ligu mistrů nebo jejího předchůdce Pohár mistrů evropských zemí a Zlatý míč. Za brazilskou reprezentaci nastoupil Kaká k 92 utkáním, v nichž nastřílel 29 branek. Na úspěšném světovém šampionátu v Japonsku a Jižní Koreji v roce 2002 odehrál jako dvacetiletý jen osmnáct minut duelu s Kostarikou.

Andrea Pirlo

Je to tichý lídr. Mluví za něj jeho nohy. Tak popsal Andreu Pirla před několika lety kouč Marcelo Lippi, který jej vedl v italské reprezentaci. Přesněji to asi vyjádřit nešlo. Osmatřicetiletý Ital byl skutečně mistr svého oboru, dirigent záložní řady. Když si vybral, kam pošle přesný pas, nebo kterou šibenici z přímáku vymete, prostě to udělal, a vypadal při tom, že je to ta nejjednodušší věc na světě.

Kromě jeho šikovných nohou charakterizovala Pirla i jiná věc. Záviděníhodný flegmatismus. Rodák z italského Flera se nebál velkých, až kontroverzních přesunů. Když nedostával dost příležitostí v Interu Milán, prostě odešel k největšímu rivalovi do AC. Tam zůstal deset let, vyhrál dva tituly i Ligu mistrů. A když mu upadající gigant chtěl zamávat, prostě odešel k dalšímu velkému rivalovi. V Juventusu "na stará kolena" zvládl získat titul ještě čtyřikrát.

Naprostou odolnost k tlaku okolí dokládá i jeden z jeho nejpamátnějších citátů, který se vrací k triumfu Itálie na mistrovství světa 2006 v Německu. "Necítím tlak. Je mi to úplně jedno. 9. června 2006 jsem strávil odpoledne v Berlíně spánkem a hraním na PlayStationu. Večer jsem šel na hřiště a vyhrál mistrovství světa," napsal ve své autobiografii, trefně pojmenované Myslím, tedy hraji.

Pirlo, který záměr pověsit kopačky na hřebík oznámil už na začátku října, si teď si může nalít sklenku oblíbeného vína a užívat si ovace od fanoušků a kolegů od fochu. Těch se sešlo skutečně mnoho. Jednoduchou zprávu poslal italskému elegánovi trenér Realu Madrid Zinédine Zidane, který záloze Juventusu šéfoval zhruba dekádu před ním a potkal se s ním i na hřišti, mimo jiné při finále MS. "Moc děkuji, maestro," napsal k fotce obou mužů v dresu Staré dámy. 

"Mnozí tě obdivovali za to, že jsi uměl s fotbalovým míčem věci, které jsou pro obyčejné lidi nemožné. A já tě viděl takové věci dělat dokonce i s míčem na americký fotbal! Děkuju, že jsi pomohl mně i všem kolem tebe růst a učil jsi nás hrát fotbal. Byl jsi skvělý, maestro," vysekl poklonu kapitán AC Milán Leonardo Bonucci, který se s Pirlem potkal v Juventusu. A pozadu nezůstala ani jedna z největších legend turínského klubu Gianluigi Buffon. "Ti, kteří s Andreou hráli, rozumí pravému významu slova ´unikátní.´ Byl to šampión, který hrál na vysoké úrovni, s elegancí i pokorou," napsal na Twitter hvězdný brankář a Pirlův vrstevník, který hodlá ukončit kariéru v létě po mistrovství světa v Rusku.

"Unikátní, nenapodobitelný fenomén," napsal na Instagram útočník Mario Balotelli, který s Pirlem oblékal dres národního týmu i AC Milán. "Podle mě bys mohl klidně ještě deset let hrát," vyřídil mu útočník francouzského Nice na dálku. Zřejmě nejvtipnější vzkaz si přichystal kapitán mistrů světa z roku 2006 a poslední obránce, který vyhrál Zlatý míč, Fabio Cannavaro. Ten přidal na Twitter fotku z penaltového rozstřelu z finále proti Francii, ve které ho Pirlo drží kolem ramen. "Fabio, když teď Grosso dá, jsme šampioni?" ptal se prý tehdy holohlavého kapitána. "Bylo ctí s tebou hrát," přidal Cannavaro k vtipné vzpomínce.

Co teď Pirla čeká je ve hvězdách. Podle bývalého zadáka Marcela Desaillyho by se Ital perfektně hodil na práci trenéra. Už delší dobu se navíc spekuluje, že by se mohl připojit k bývalému nadřízenému Antoniu Contemu v Chelsea. Z ní totiž právě v den konce Pirlovy kariéry odešel technický ředitel Michael Emenalo. Hovoří se i o Pirlově případné roli u italského nároďáku či pozici ambasadora Juventusu, díky níž by by mohl hrát za tým Juventus Legends vedeným bývalým útočníkem Davidem Trézeguetem.