"Můj dům, můj hrad" .. aneb historie stadionu FC Viktoria Plzeň

14.02.2018 07:21

Každý fotbalový klub má svůj stadion, místo, kde jsou "doma" hráči i fanoušci. Plzeňské Viktorii to od svého založení v roce 1911 trvalo čtyřiačtyřicet let, než se přestěhovala na současný stánek ve Štruncových sadech. První hřiště Viktorie byl plácek na Borech, v prostorách dnešního velkého parku a naproti dělostřeleckým kasárnám. Městský úřad ho přidělil novému klubu pod tehdejším hřištěm SK Český lev. Hráči však trénovali v prostorách dnešního zimního stadionu na "Dobytčáku," protože na Bory to bylo poměrně daleko.

V roce 1920 se Viktorii splnil velký sen, získala opravdové vlastní hřiště. Za 20 000 korun ho koupila od SK Plzeň na Královském náměstí (dnešní náměstí Míru, kde je budova rozhlasu). SK se přestěhoval na nové hřiště v Máchově ulici na Borech, kde sídlil až do dubna 1963, kdy hřiště muselo ustoupit výstavbě studentských kolejí. Částku na zaplacení nového hřiště uhradili členové Viktorie. Největší zásluhu měl místopředseda Vališ, který z vlastních úspor uhradil 14 000 korun. Hřiště bylo slavnostně otevřeno 26. září 1920 utkáním s pražským Hagiborem. Remízu 3:3 zařídili dvěma góly Štapl a jedním "Mindě" Kučera. Přišel však rok 1929 a poměrně draze a namáhavě vybudované hřiště bylo ztraceno. Muselo totiž ustoupit rozsáhlé výstavbě města. Klub byl v té době poměrně ekonomicky silný, technicky dobře vybavený a měl i výborné mužstvo. Byla šance stát se předním klubem v celé republice, ale najednou nebylo hřiště.

Vedení Viktorie zahájilo okamžitě jednání s městskou radou o pozemek a bylo úspěšné. Viktoria získala do pronájmu místo na Roudné v Luční ulici. A za 13 000 korun koupila i tribunu od nedalekého dostihového závodiště. Každý člen musel zaplatit 100 korun a při výstavbě hřiště odpracovat 50 hodin. Tehdy nový stadion v Luční ulici stojí dodnes a už dlouhých 80 let stále slouží fotbalu. Stadion, nesoucí trvale název Viktorka, byl slavnostně otevřen 11. května 1930. Pozván byl budapešťský klub Hungaria, který přijel v plném lesku a s nejsilnější sestavou. Také vyhrál 4:1. Míč byl před utkáním shozen do středu hřiště z letadla. V roce 1933 bylo hlediště v Luční zastřešeno a kromě jiného byla zřízena i místnost pro trofeje. V Luční ulici viděli diváci v roce 1935 i slavné utkání Středoevropského poháru mezi Viktorií a Juventusem Turín, které skončilo nerozhodně 3:3. Ano, v Luční, kde trénujeme, hrál slavný Juventus !!!

 Stadion v Luční utrpěl velkou újmu na sklonku války v roce 1945. Při náletu amerických   letadel na Plzeň 17. dubna byl zničen i stadion Viktorie, zůstaly z něj jen trosky. 24.   května se mezi troskami tribun kolem narychlo upravené hrací plochy sešlo 10 000   diváků aby vidělo utkání Viktorie s jedenáctkou americké armády. Viktoria vyhrála 11:1 a   v červnu už byl opět stadion připraven na velká fotbalová utkání. Osud však v krátké   době zasáhl proti Viktorii podruhé. Co nezničilo bombardování města, to dokončil zhoubný požár. Na pomoc však přispěchala župa i kluby, například pražská Sparta přivezla k zápasu do Plzně kompletní oblečení ve dvou soupravách. Brzo se hrálo na Viktorce znovu.


V roce 1953 byly zahájeny práce na stadionu ve Štruncových sadech. Pro veřejnost byl   otevřen v roce 1955 při příležitosti krajské spartakiády. Později byla dodělána Brána borců a hlavní dvoupatrová tribuna, která byla ve své době jednou z nejlepších v Československu. Autory projektu byli B. Kavan a J. Brabec z plzeňského Stavoprojektu. Kapacita stadionu byla 35 000 diváků, z toho 7 600 sedících. Stadion viděl utkání s brazilským Flamengem v roce 1962, kvalifikační utkání Československa s Francií pro postup na OH v Tokiu v roce 1963, duel s Bayernem Mnichov v PVP v roce 1971, mezistátní utkání Československa s Lucemburskem v roce 1972 a celou řadu dalších významných duelů.

 

V roce 1974 proběhla na stadionu v Luční ulici rekonstrukce, jejíž součástí byl i nový trávník. V roce 2002 při obrovské povodni byla původní dřevěná tribuna zatopena dvěma metry vody, byla vážně poškozena její statika a proto musela být v roce 2003 rozebrána a odstraněna. Zachovány byly pouze zděné šatny, které byly součástí tribuny. V roce 2008 byl v Luční ulici zprovozněn umělý trávník třetí generace, kde jsou kromě něj tři travnaté hrací plochy. To vše Viktorii dobře slouží i v současnosti.

V letech 2002 - 2003 proběhla na Městském stadionu ve Štruncových sadech rozsáhlá rekonstrukce tak, aby stadion vyhovoval směrnicím ČMFS a kapacita se tak snížila na stávajících 7 425 míst. Trávník byl v případě potřeby vytápěn a hrací plocha patřila vysokou kvalitou k nejlepším v republice. Několik let se uvažovalo o výstavbě nového stadionu Viktorie Plzeň. Vedení města však zavrhlo vybudování nového stadionu na Borských polích a přijalo variantu přestavby stávajícího stadionu ve Štruncových sadech.

Tehdejší stánek nevyhovoval normám UEFA, a proto se duel Evropské ligy s Besiktasem Istanbul v červenci 2010 musel odehrát v Praze na Letné. A to fanoušky zdravě naštvalo. V září 2010 uspořádali demonstraci před radnicí a předali zástupcům města základní kámen nového stadionu s nápisem "Plzeňáci sobě." Zároveň s ním i petici na podporu nové výstavby, kterou podepsalo na dva tisíce příznivců.

Tolik očekávaná výstavba nového stadionu byla zahájena ve Štruncových sadech 1. dubna 2011 bouráním starých betonových ochozů. Všechny byly zlikvidovány, odstraněna byla i atletická dráha. Zůstala jen hlavní tribuna, ke které byla posunuta hrací plocha o osmnáct metrů. Kolem ní byly postaveny nové tribuny. Byl položen zbrusu nový trávník s umělým vytápěním a před rostoucími novými tribunami se na něm už v červenci 2011 hrála odveta 2. předkola Ligy mistrů s Pjunikem Jerevan.

První utkání na zrekonstruovaném stadionu nově pojmenovaném Doosan Arena se odehrálo 16. 2. 2012 v rámci prvního vyřazovacího kola Evropské ligy. Soupeřem Viktorie bylo německé Schalke 04, se kterým plzeňský tým uhrál nadějnou remízu 1:1. V nově zrekonstruovaném fotbalovém stánku se sešlo přes 11 400 diváků. Ačkoli v odvetném zápase ve Veltins Areně Viktoria podlehla svému soupeři 1:3, zůstali diváci svému klubu věrni a Doosan Arena byla v jarních bojích Gambrinus ligy pravidelně zaplněna návštěvami atakujícími hranici deseti tisíc fanoušků.

Rekordy v divácké návštěvnosti trhaly ochozy stadionu ve Štruncových sadech v sezóně 2012/13. Nový stadion v kombinaci s atraktivní hrou Viktorie přilákal průměrnou návštěvu 10 300 fanoušků na zápas, což byl největší počet ze všech účastníků Gambrinus ligy. Jarní část sezóny otevřela odveta prvního vyřazovacího kola Evropské ligy proti italské Neapoli. Po devadesáti minutách slavily do posledního místa zaplněné tribuny postup Viktorie do osmifinále této evropské soutěže. V něm čekalo plzeňské hráče tým Fenerbahce SK a stadion ve Štruncových sadech opět hlásil vyprodáno.

Začátkem roku 2013 přislíbilo město Plzeň investici připadající na rekonstrukci hlavní tribuny Doosan Areny, která následně proběhla v jarních měsících. Po stavebních pracích, splňoval plzeňský stadion přísné standardy pro pořádání utkání Ligy Mistrů.

Na začátku sezóny 2013/14 se Doosan Arena převlékla do barev Ligy mistrů. Generálku na vstup věhlasné soutěže do Štruncových sadů obstaralo utkání třetího předkola, ve kterém Viktoria zdolala NK Maribor v poměru 3:1. První utkání základní skupiny Champions League se v Plzni odehrálo 17. září 2013, soupeřem byl Viktorii anglický Manchester City FC a tým ze západu Čech podlehl ostrovnímu velkoklubu 0:3. Doosan Arena hostila i zápasy s Bayernem Mnichov a CSKA Moskva, později se ochozy plzeňského stadionu zaplnily i při zápasech jarní části Evropské ligy proti Šachtaru Doněck a Olympique Lyon.

V zimní přestávce sezóny 2014/2015 absolvovala Doosan Arena další část své rekonstrukce. Dostavbou jižního sektoru V16 se zvedla kapacita na bezmála 11 700 diváků a vznikly také dva skyboxy pod střechou Doosan Areny. Do úplného uzavření v současnosti nejmodernějšího ligového stadionu v České republice zbývá právě probíhající dostavba věží v rozích fotbalového stánku.

Věže nakonec byly dostaveny na začátku podzimu roku 2016. Stadion je tak zcela moderní a odpovídá mezinárodním parametrům.

V článku byly použity materiály z webu FCVP.