Mistrovství světa 2018 v Rusku

11.06.2018 05:56

Ve čtvrtek to vypukne. Možná nejlsedovanější sportovní událost. Stejně jako Olympisjké hry, odehrává se jednou za 4 roky. Naposledy v roce 2014 v Brazílii a z vítězství se radovali Němci. Co nás čeká od 14 června v Rusku ? 

Kde se bude hrát ? 

Moskva – Lužniki
Název arény: Lužniki
Kapacita: 81 000 míst
Otevření: 1956 (rekonstrukce 2017)
Zápasy: 7 – 4x skupina, osmifinále, semifinále, finále

Nejznámější a největší stadion v Rusku, je součástí olympijského komplexu Lužniki. Byl postaven už v letech 1955-1956 jako národní stadion Sovětského svazu. Kapacita stadionu v té době přesahovala 100 tisíc míst. V roce 1980 se zde pořádaly Letní olympijské hry. Na Lužnikách se konalo i mistrovství světa v atletice či finále Ligy mistrů. Stadion prošel už několika rekonstrukcemi, ta poslední v letech 2013-2017 stála 350 milionů eur (cca 8,9 miliard korun).

Moskva – Spartak
Název arény: Otkrytie Arena
Kapacita: 45 360 míst
Otevření: 2014
Zápasy: 5 – 4x skupina, osmifinále

V Moskvě se bude hrát na dvou stadionech, kromě Lužniků také v Otkrytie Areně, domovském stánku Spartaku Moskva. Stadion byl vybudován pro světový šampionát, už loni se zde hrály čtyři zápasy Konfederačního poháru včetně utkání o 3. místo.

Petrohrad
Název arény: Krestovský stadion 
Kapacita: 68 134 míst
Otevření: 2017
Zápasy: 7 – 4x skupina, osmifinále, semifinále, o 3. místo

Po Lužnikách druhý největší stadion pro mistrovství světa. Stavět se začal už v roce 2017, dokončen byl ale až o deset let později. Celková výstavba vyšla na jednu miliardu amerických dolarů (skoro 21 miliard korun). Po otevření stadionu na něm začal hrát tým Zenit Petrohrad, loni v létě se zde hrály také čtyři zápasy Konfederačního poháru včetně finále mezi Německem a Chile.

Kaliningrad
Název arény: Stadion Kaliningrad
Kapacita: 35 212 míst
Otevření: 2018
Zápasy: 4 – 4x skupina

Kaliningrad je pro české fanoušky nejlépe položená destinace, jelikož leží v ruské exklávě mezi Polskem a Litvou, zhruba tisíc kilometrů od Prahy. Na zcela nový stadion, který se otevřel až v březnu 2018, se z Prahy dostanete za něco málo přes deset hodin. Stavba vyšla na 257 milionů eur (cca 6,5 miliard korun). Po šampionátu zde bude hrát tým Baltika Kaliningrad.

Kazaň
Název arény: Kazaň Arena
Kapacita: 45 379 míst
Otevření: 2013
Zápasy: 6 – 4x skupina, osmifinále, čtvrtfinále

Kazaňský stadion se může pyšnit vůbec největší venkovní obrazovkou v celé Evropě. Otevřen byl před pěti lety a už má za sebou několik zajímavých událostí. Konaly se zde slavnostní ceremoniály při Letní univerziádě, mistrovství světa v plavání či čtyři zápasy Konfederačního poháru v roce 2017. Své zápasy na něm hraje domácí klub Rubin Kazaň. Náklady na výstavbu vyšly na 450 milionů amerických dolarů (cca 9,3 miliard korun).

Samara
Název arény: Cosmos Arena
Kapacita: 44 918 míst
Otevření: 2017
Zápasy: 6 – 4x skupina, osmifinále, čtvrtfinále

Se Samarou jako pořadatelským městem mistrovství světa před časem trochu zapochyboval bývalý útočník Jan Koller, který v místním týmu Křídla sovětů působil v letech 2008-2009. V šestém největším městě ale vybudovali nádhernou novou arénu, která byla otevřena teprve v roce 2017. Stavba vyšla na 320 milionů dolarů (cca 6,6 miliard korun) a své zápasy zde hraje právě místní tým Křídla sovětů Samara.

Nižnij Novgorod
Název arény: Stadion Nižnij Novgorod
Kapacita: 44 899 míst
Otevření: 2017
Zápasy: 6 – 4x skupina, osmifinále, čtvrtfinále

Další úplně nový stadion byl pro světový šampionát vybudován v Nižném Novgorodu. Na stadionu s kapacitou téměř 45 tisíc diváků se nehraje nejvyšší ruská soutěž, jelikož místní tým Olympijec Nižnij Novgorod působí ve druhé lize. Stavět se začal v roce 2015, otevřen byl o dva roky později.

Volgograd
Název arény: Volgograd Arena
Kapacita: 45 568 míst
Otevření: 2017
Zápasy: 4 – 4x skupina

Téměř totožný případ jako u stadionu v Nižném Novgorodu. I ve Volgogradu se hraje jen druhá nejvyšší soutěž. Stejně tak se volgogradská aréna začala stavět v roce 2015 a dokončena byla o dva roky později. Podobná je i kapacita, jediným rozdílem tak je fakt, že v bývalém Stalingradu se odehrají jen čtyři zápasy ve skupině.

Saransk
Název arény: Mordovia Arena
Kapacita: 44 442 míst
Otevření: 2018
Zápasy: 4 – 4x skupina

Stavba Mordovia Areny se pěkně protahovala. Základní kámen byl zasazen už v roce 2010, stadion se však dokončil až v dubnu 2018, jen dva měsíce před startem šampionátu… V aréně za 300 milionů amerických dolarů (6,2 miliard korun) bude hrát své zápasy tým Mordovia Saransk, který aktuálně působí až ve třetí ruské lize.

Rostov na Donu
Název arény: Rostov Arena
Kapacita: 45 000 míst
Otevření: 2017
Zápasy: 5 – 4x skupina, osmifinále

Další zbrusu nový stadion pro světový šampionát vyrostl i v Rostovu na Donu. Aréna nahradila bývalý stadion Olimp – 2, jenž na místě stál od roku 1930, a pojme 45 tisíc diváků. Své zápasy zde od roku 2017, kdy byl stadion otevřen, tým FC Rostov, který se v play off Evropské ligy v sezoně 2016-17 utkal i s pražskou Spartou.

Soči
Název arény: Olympijský stadion Fišt
Kapacita: 47 659 míst
Otevření: 2013
Zápasy: 6 – 4x skupina, osmifinále, čtvrtfinále

Stadion v Soči už má za sebou větší vrchol než zápasy mistrovství světa ve fotbale. Otevřen byl v roce 2013 a o rok později se zde konal zahajovací a závěrečný ceremoniál 22. Zimních olympijských her. Celá stavba stála monstrózních 779 amerických dolarů (cca 16,1 miliard korun). Na Olympijském stadionu Fišt nehraje žádný klub, v roce 2017 se zde odehrály čtyři zápasy Konfederačního poháru.

Jekatěrinburg
Název arény: Centrální stadion
Kapacita: 35 696 míst
Otevření: 1957 (rekonstrukce 2017)
Zápasy: 4 – 4x skupina

Stadion v Jekatěrinburgu je po Lužnikách druhým nejstarším ze všech arén pro světový šampionát. Stavba stojí už od roku 1957 a prošel už dvojnásobnou rekonstrukcí (v letech 2006-11 a 2014-17). Zajímavý je svou netypicky postavenou tribunou za jednou z branek, která vyčnívá zcela mimo stadion a navenek působí hodně zvláštně. Po mistrovství světa bude kapacita snížena na 23 tisíc.

 

A čím se bude hrát ? 

"TELSTAR"  .. Světová fotbalová federace FIFA představila míč, s nímž se bude příští rok hrát na mistrovství světa v Rusku. Telstar 18 je vzpomínkou na míč z šampionátu v roce 1970, který měl jako vůbec první dnes již klasické černobílé pětiúhelníky, aby byl dobře viditelný na tehdejších televizích. Stejně jako původní Telstar je i jeho nástupce černobílý, liší se však v provedení a samozřejmě v použití nejmodernější technologie. "Mám štěstí, že jsem se mohl na míč podívat o něco dřív a také ho vyzkoušet. Nový design se mi líbí, je opravdu pěkný," řekla argentinská hvězda Lionel Messi.


Míč má v sobě také zabudován čip, který slouží ke komunikaci s chytrými telefony a fanoušci se budou moci jeho prostřednictvím účastnit před šampionátem různých soutěží.

"Původní Telstar je jedním z nejslavnějších fotbalových míčů, který navíc navždy změnil jejich design. Díky čipu jsme se zase posunuli na jinou úroveň a fanoušky i hráče čeká něco zcela nového," dodal Roland Rommler z vedení adidasu.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Koho tedy stojí za to sledovat ? 

Lionel Messi, nebo Cristiano Ronaldo? Kdo s koho? Světový šampionát může vnést jasno do roky probírané otázky. Pokud některý z nesmiřitelných rivalů dotáhne svou zemi k triumfu na MS v fotbale, navždy se zapíše do dějin. Argentinec Messi v červnu oslaví 31. narozeniny, Portugalec Ronaldo je ještě o dva roky starší. Je tak nadmíru jasné, že éra obou velikánů se pomalu chýlí ke konci. A oba pravděpodobně dostávají poslední šanci sáhnout si na zlatou sošku pro mistra světa.
Na výsluní se ovšem derou i mladší hvězdy lačné po úspěchu. Brazilský kouzelník Neymar odešel z Barcelony do PSG za rekordních 222 milionů eur (5,8 miliardy korun) s titulem nejdražšího fotbalisty světa. K transferu byl nakloněný především kvůli tomu, aby vystoupil ze stínu Messiho. Jako kapitán „kanárků“ dostane perfektní příležitost dokázat, že na to skutečně má. Předvede se po zranění ve vrcholné formě?
Z ostřílenějších borců se bude chtít ukázat i francouzský útočník Antoine Griezmann, jenž se šesti trefami ovládl tabulku střelců posledního EURO 2016. Šestadvacetiletý snajpr Atlétika Madrid by měl znovu táhnout Francii svými zásahy.Kromě zažitých borců se o věhlas poperou i hladoví mladíci, kteří si na mezinárodní scéně teprve budují jméno. Například dvojice talentů, která značně pomohla dominantní jízdě Manchesteru City za titulem v Premier League.Na hrotu útoku City pravidelně nastupuje teprve dvacetiletý Gabriel Jesus, který reprezentačními góly výrazně přispěl k vítězství Brazílie v jihoamerické kvalifikaci na světový šampionát. V deseti duelech nasázel sedm branek a v tabulce střelců skončil druhý za Edinsonem Cavanim. O druhé místo se podělil s Lionelem Messim a Alexisem Sánchezem. To není špatná společnost pro kluka, který s fotbalem začínal na chudinském předměstí São Paula zvaném Jardim Peri.

V Manchesteru City doplňuje Jesuse anglický křídelník Raheem Sterling. Oba mladíky přitom zdobí podobné vlastnosti. Raketové zrychlení a vybroušený driblink.
Třiadvacetiletý Sterling se v anglické reprezentaci potká spolu s dvacetiletým Marcusem Rashfordem a jedenadvacetiletým Dele Allim. Tedy oporami Manchesteru United, respektive Tottenhamu. Společně by měli zásobovat přesnými míči největší hvězdu ostrovního výběru – čtyřiadvacetiletého kapitána Harryho Kanea, jenž v roce 2017 nasázel úctyhodných 56 gólů. Více, než kterýkoliv jiný fotbalista.
Na hrotu německého výběru se objeví jeden z hlavních strůjců úspěchu Lipska. Jednadvacetiletý Timo Wernerem nasázel v minulé bundesligové sezoně ve 32 duelech 13 branek, k nimž přidal osm asistencí. Kouč Joachim Löw se na něj navíc může spolehnout i v reprezentaci, v níž útočník zaznamenal v 14 kláních 8 branek a výrazně pomohl Německu k triumfu na Konfederačním poháru FIFA 2017. Mimochodem, byl to právě on, kdo se ve 4. minutě trefil v Edenu proti českému výběru v boji o světový šampionát a následně slavil výhru 2:1 svého mužstva.

Za největší líheň světových talentů by se dala bez váhání označit Francie. Právě její mladíci dobývají svým uměním fotbalovou Evropu. Záložník Paul Pogba býval označován již od devatenácti let za zázračné dítě a zároveň nejlepšího mladého hráče světa. V pouhých 23 letech zbořil tehdejší přestupové rekordy, když odešel z Juventusu do Manchesteru United za 110 milionů eur (téměř 3 miliardy korun). V březnu mu ovšem bude už 25 let. A v Rusku dostane mimořádnou šanci ukázat, že v ideálním věku zvládne ovládnout střed hřiště tak, jako nikdo jiný.
Na jeho pasy přitom budou čekat výbušní mladíci. V čele s devatenáctiletým supertalentem Kylianem Mbappém, za něhož neváhali katarští šejci z PSG vysázet Monaku 180 milionů eur (4,7 miliardy korun), čímž z něj udělali druhého nejdražšího fotbalistu planety hned po Neymarovi. Částka za teenagera se sice zdá být přemrštěná, nicméně Mbappé převzal už v pouhých osmnácti letech ocenění „Golden Boy“ pro nejlepšího hráče do 21 let za kalendářní rok 2017.
Kdo se v prestižní anketě umístil hned za ním? Další francouzský klenot Ousmane Dembélé. Dvacetiletý křídelník zářil v dresu Borussie Dortmund. Hned ve své premiérové bundesligové sezoně se stal druhým nejlepším asistentem s 13 připravenými góly. K nim přidal ještě 6 zásahů a v lize vyčníval perfektním driblinkem. Navíc na sebe upoutal i výkony v Lize mistrů. Na evropské scéně totiž v deseti duelech nasázel dvě branky a přidal šest asistencí. I proto si ho za 105 milionů eur (asi 2,74 miliardy korun) přivedla minulé léto Barcelona jako náhradu za Neymara. V kuloárech se navíc hovoří o tom, že celková částka by se po započtení bonusů mohla vyšplhat až na 147 mil. eur (3,75 mld. korun). Dembélé i kvůli zranění neměl excelentní sezonu a v Katalánsku si ještě musí svou pozici vybudovat.
Tím ale výčet francouzských nadějí ani zdaleka nekončí. Důležitým článkem sestavy Bayernu Mnichov se ve 21 letech stává záložník Kingsley Coman, obdobnou pozici si v Manchesteru United buduje i dvaadvacetiletý Anthony Martial. A kupříkladu stejně starý Thomas Lemar nasbíral v dresu Monaka během uplynulého ročníku Ligue 1 deset asistencí.

Favorité na titul mistra světa
1) Německo
Začněme u obhájců titulu MS z Německa. Ačkoliv reprezentační kariéru po minulém šampionátu postupně ukončily opory jako Philipp Lahm, Bastian Schweinsteiger, Per Mertesacker nebo Miroslav Klose, štáb v čele s Joachimem Löwem zvládl generační obměnu dokonale. V kvalifikaci mužstvo s přehledem vyhrálo všech deset duelů, v nichž nasázelo obdivuhodných 43 branek. Inkasovalo přitom pouze třikrát.
Löw navíc v průběhu kvalifikace vyzkoušel široké spektrum fotbalistů a Německo by tak mohlo bez jakékoliv nadsázky postavit čtyři silné jedenáctky.

2) Argentina
Vicemistři z Argentiny se naopak suverénním výsledkům Německa navzdory drtivé ofenzivní síle ani zdaleka nepřibližují. Fotbalovému národu dokonce reálně hrozilo, že ani nepostoupí z jihoamerické kvalifikace. Svou zemi zachránil v posledním utkání s Ekvádorem až Lionel Messi. Nasázel hattrick, Argentina vyhrála 3:1 a na MS postoupila. Kdyby však v duelu podlehla, brána do Ruska by se jí nadobro uzavřela.
Přestože v mužstvu nastupují kromě Messiho i další útočníci světové úrovně jako Sergio Agüero, Paulo Dybala, Gonzalo Higuaín nebo Ángel Di María, tým často doplácí na slabý střed pole. V něm chybí hráč, který by udával tempo hry. Na minulém šampionátu se ovšem Argentinci prodrali až do finále a hvězdami nabitý výběr znovu oplývá nejvyššími ambicemi.

3) Brazílie
Brazílie bude chtít napravit téměř nepřijatelné čtvrté místo z domácího šampionátu. Mužstvo tehdy v semifinále naprosto zkolabovalo v utkání s Německem, v němž prohrálo 1:7. Na nevídané ostudě měly podíl absence Neymara se stoperem Thiagem Silvou. Jeho nahradil Dante, který naskočil do svého prvního zápasu na turnaji a spolu s fatálními výkony defenzivních štítů Fernandinha a Luize Gustava končil zápas ostudou.
Svůj tým v roce 2014 navíc ani zdaleka nepodržel gólman Júlio César. Na brankářské pozici však nyní Brazilci mohou počítat s jedničkou Manchesteru City Edersonem.
V záloze se pak v defenzivní oporu Realu Madrid vypracoval Casemiro. Spolu s ním navíc může nastupovat Paulinho, který v Barceloně zastává spojku mezi obranou a útokem. A místo nevýrazného Freda, jenž při minulém MS zastával roli hlavního útočníka, dostane šanci již zmiňovaný Gabriel Jesus. Do parádní formy se navíc rozehrála i někdejší ofenzivní dvojice Liverpoolu ve složení Philippe Coutinho (který už jako druhý nejdražší hráč historie přestoupil do Barcelony) a Roberto Firmino.

4) Francie
O talenty napěchované Francii již byla řeč. Mladé mužstvo však perfektně doplňují zkušení matadoři. V brance nastupuje jednatřicetiletá opora Tottenhamu Hugo Lloris, která před sebou diriguje stoperskou dvojici, v níž nastupuje barcelonský Samuel Umtiti s obráncem Realu Raphaëlem Varanem. Před nimi navíc čistí prostor N'Golo Kante či Blaise Matuidi, tedy elitní defenzivní záložníci.
Jako tvůrce hry s citem pro průnikovou přihrávku může působit Nabil Fekir, jenž si ve dresu Olympique Lyon připsal v 30 ligových duelech obdivuhodných 18 gólů a 7 asistencí, čímž se řadí mezi nejlepší fotbalisty francouzské Ligue 1.
V útoku může plnit úkoly podhrotového hráče Antoine Griezmann. Operovat přitom bude moci s Olivierem Giroudem z Chelsea. S ním na hrotu vyřadila Francie v semifinále minulého ME Německo po výhře 2:0.

Koho se určitě vyplatí sledovat?
Belgie
Zlatá generace. Tak se v Belgii přezdívá současnému reprezentačnímu výběru. Mužstvo, které táhnou největší útočná esa Premier League v čele s Edenem Hazardem, Kevin De Bruynem nebo Romelu Lukakem, zkrátka musí aspirovat na nejvyšší mety. V brance navíc stojí jistota v podobě Thibautu Courtoise a na hrotu může kromě hvězd z anglické ligy naskočit i Dries Mertens, jenž v minulém ročníku Serie A nasázel ve dresu Neapole během 38 utkání 18 branek. Belgie si navíc ve své kvalifikační skupině počínala výborně. Z deseti duelů jich devět vyhrála, její fotbalisté nastříleli stejně jako Německo 43 gólů a zaváhali jen při remíze s Řeckem 1:1.
Belgie se prezentovala ofenzivním fotbalem, při němž se technicky vybavení krajní hráči nebojí absolvovat souboje jeden na jednoho. Papírově náramně vyhlížející mužstvo však na minulém ME vyřadili houževnatí Velšané, když jej už ve čtvrtfinále porazili 3:1. Všechny góly přitom „Rudí ďáblové“ inkasovali kvůli nedůraznosti ve vápně. A jelikož své příležitosti na druhé straně hřiště postupně spálili Hazard i Lukaku, favorizovaný výběr skončil dříve, než se původně čekalo.

Anglie
Kolébka fotbalu bývá označována za aspiranta na titul takřka každý šampionát. Zároveň se ale téměř pokaždé odhalí, že nedisponuje turnajovým mužstvem. Přesto by byl hřích nezařadit ostrovní celek mezi výběry, jež mohou překvapit. I navzdory tomu, že v Brazílii dokázal tým ve skupině s Kostarikou, Uruguayí a Itálií uhrát jediný bod za remízu 0:0 se zemí ze střední Ameriky, která měla již jistý postup.
Nyní by se však Anglie měla opírat o góly výše zmiňovaného Harryho Kanea, jehož může případně doplňovat snajpr z Leicesteru Jamie Vardy.
Ačkoliv se Ostrované zdárně prokousali kvalifikací, jejich hra do zavřené obrany často postrádala rychlost a moment překvapení. Při absenci či slabší formě teprve jednadvacetiletého Dele Alliho mohou mít Angličané velký problém ve středu hřiště, kde jim schází kreativita. Jejich výsledek tak bude záviset především na výkonech mladíků Alliho, Sterlinga, Rashforda a samozřejmě Kanea.

Španělsko
Doba, kdy španělská reprezentace s přehledem vítězila na velkých turnajích, je dávno pryč. Po dominanci, během níž mezi roky 2008 – 2012 oslavila titul mistra světa a dvakrát ovládla EURO, přišlo na MS 2014 kruté vystřízlivění v podobě šokujícího konce ve skupině. Naplno se tehdy ukázalo, že stárnoucí generace s již přečteným stylem hry neměla šanci konkurovat světové špičce.
Nyní však Španělé disponují obměněným kádrem doplněným o mladší špičkové hráče. Ve skupině vyhráli devět z deseti kvalifikačních zápasů podobně jako Belgičané.
Výborné výkony v boji o šampionát podával především záložník Isco. Technický šikula, jenž si s balonem rozumí jako málokdo na světě. Ze sestavy Realu se navíc zná s teprve jednadvacetiletým Marcem Asensiem, který si v „bílém baletu“ postupně buduje silnou pozici. Spolu s nimi může v nabité záloze nastoupit ze zkušenějších fotbalistů i opora Manchesteru City David Silva nebo stále geniální Iniesta.
Španělský tým zdobí i špičková defenziva. David de Gea bývá mnohými experty označován za nejlepšího gólmana na světě a stoperská dvojice ve složení Sergio Ramos, Gerard Piqué stále patří mezi prvotřídní. Pohodu v kabině ovšem mohou zhatit potenciální spory nad nezávislostí Katalánska, která na Pyrenejském poloostrově budí vášnivé diskuze.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Přinášíme vám také konečné soupisky všech zúčastněných týmů, některá jména hráčů jsou zvýrazněna, to jsou, pdle nás, největší hvězdy, nebo hráči, které stojí za to sledovat .. Trefíme se ? 

SKupina A

Skupina, ve které se kromě domácích představí i týmy Egypta, Saudské Arábie a Uruguaye. Můžeme se tedy těšit na hvězdy typu Luise Suaréze, Edinsona Cavaniho, snad i Mohameda Salaha, ale třeba i na nějaké překvapení v podobě nečekaného výsledku. V cellku doácích zvučná jména nehledejte, stejně jako v zeleném dresu Saudú, ale kdo ví, třeba se nějaké hvězda prívě v této skupine zrodí.

Rusko:

Do konečné nominace ruských fotbalistů na domácí šampionát se nevešel ani jeden z reprezentantů německého původu. Trenér Stanislav Čerčesov při závěrečném zužování kádru vyřadil jak Romana Neustädtera z Fenerbahce, tak dalšího obránce Konstantina Rausche, který přitom v lednu s vidinou účasti na světovém šampionátu přestoupil z bundesligového Kolína nad Rýnem do Dynama Moskva.
Ve výběru zůstal jediný z naturalizovaných ruských reprezentantů Mário Fernandes. Obránce CSKA Moskva, který se narodil v Brazílii, debutoval v dresu sborné loni v říjnu. Při absenci Neustädtera jsou jedinými legionáři v týmu brankář Vladimir Gabulov z FC Bruggy a záložník Denis Čeryšev z Villarrealu.
Jedním z nejstarších účastníků turnaje bude obránce Sergej Ignaševič. Osmatřicetiletý hráč CSKA Moskva kvůli šampionátu na domácí půdě obnovil reprezentační kariéru, během které odehrál od roku 2002 rekordních 121 zápasů. Chybí naopak útočník Alexandr Kokorin, kterého na turnaj nepustilo zranění. 

Brankáři: Igor Akinfejev (CSKA Moskva), Vladimir Gabulov (FC Bruggy/Belg.), Andrej Luňov (Zenit Petrohrad).


Obránci: Vladimir Granat, Fjodor Kudrjašov (oba Kazaň), Sergej Ignaševič, Mário Fernandes (oba CSKA Moskva), Ilja Kutěpov (Spartak Moskva), Andrej Semjonov (Achmat Groznyj), Igor Smolnikov (Zenit Petrohrad).

Záložníci: Jurij Gazinskij (FK Krasnodar), Alexandr Golovin, Alan Dzagojev (oba CSKA Moskva), Alexandr Jerochin, Daler Kuzjajev, Jurij Žirkov (všichni Zenit Petrohrad), Roman Zobnin, Alexandr Samedov (oba Spartak Moskva), Anton Mirančuk (Lokomotiv Moskva), Denis Čeryšev (Villarreal/Šp.).

Útočníci: Arťom Dzjuba (Tula), Alexej Mirančuk (Lokomotiv Moskva), Fjodor Smolov (FK Krasnodar)

 

Saudská Arábie :

Křídelník Naváf Abad překvapivě vypadl z nominace trenéra fotbalistů Saúdské Arábie Juana Antonia Pizziho. Do konečného výběru 23 jmen pro šampionát se po zúžení kádru se vedle klíčového muže kvalifikace nedostali ani brankář Ásaf Karní, obránci Saíd Muválad a Muhammad Džahfálí a záložník Muhammad Kvikbí.
Osmadvacetiletý Abad byl nejen důležitou postavou Saúdské Arábie v kvalifikaci, ale vloni také pomohl klubu Al Hilál do finále asijské Ligy mistrů. Na přelomu roku se však potýkal se zraněním a Pizzi jej do konečné nominace na šampionát po prohře 0:3 v nedělním přípravném utkání proti Peru ve švýcarském St. Gallenu nezařadil.

 

Brankáři: Muhammad Uvaís, Jásir Musáilim (oba Al Ahlí Džidda), Abdalláh Majúf (Al Hilál).

Obránci: Mansúr Harbí, Mutáz Havsáví (oba Al Ahlí Džidda), Jásir Šahrání, Muhammad Braík, Usáma Havsáví, Alí Buláihí (všichni Al Hilál), Umar Havsáví (Al Nasr).

Záložníci: Abdalláh Chaibárí, Hattán Bahabrí (oba Aš Šabáb), Abdal Málik Chaíbrí, Abdalláh Utajf, Salmán Faradž, Muhammad Kanú (všichni Al Hilál), Tajsír Džásim, Husajn Mudžahví (oba Al Ahlí Džidda), Sálim Davsárí (Villarreal/Šp.), Jahjá Šahrí (Leganés/Šp.), Fahád Muválad (Levante/Šp.).

Útočníci: Muhammad Šahláví (Al Nasr), Muhannad Asírí (Al Ahlí Džidda).

 

Egypt :

Útočník Liverpoolu Muhammad Salah podle očekávání nechybí v konečné třiadvacetičlenné nominaci egyptské fotbalové reprezentace na světový šampionát v Rusku. Pětadvacetiletá největší hvězda "Faraonů" se však zotavuje ze zranění ramena z finále Ligy mistrů a není jasné, kdy se do turnaje zapojí. Podle dřívějších zpráv nestihne úvod mistrovství.
Egyptský svaz před pár dny uvedl, že Salahova rekonvalescence nebude delší než tři týdny, do části turnaje tak určitě zasáhne. Hvězdný kanonýr momentálně podstupuje léčbu a k týmu by se měl připojit 9. června.

 

Brankáři: Šaríf Akramí, Muhammad Šanáví (oba Al Ahlí Káhira), Ísam Haddarí (Al Távun).

Obránci: Ahmad Fasí, Saad Samír, Ajmán Ašraf (všichni Al Ahlí Káhira), Muhammad Abdal Šáfí (Al Fatá), Ahmad Hegází, Alí Gabr (oba West Bromwich/Angl.), Mahmúd Hamdí (Zamálík), Umar Gábir (Los Angeles FC/USA).

Záložníci: Ahmad Almuhammadí (Aston Villa/Angl.), Tárik Hamad (Zamálík), Abdalláh Saíd (Kuopio/Fin.), Mahmúd Fadlallá (Al Rád), Sam Mursí (Wigan/Angl.), Muhammad Alnaní (Arsenal/Angl.), Mahmúd Abdal Munaím (Al Ittihád), Ramadán Subhí (Stoke/Angl.), Muhammad Hasan (Kasimpasa/Tur.), Amr Vardá (Atromitos/Řec.).

Útočníci: Marván Muhsín (Al Ahlí Káhira), Muhammad Salah (Liverpool/Angl.).

 

Uruguay :

Kanonýři Luis Suárez z Barcelony a Edinson Cavani z Paris St. Germain jsou hlavními hvězdami uruguayského týmu pro MS. V mužstvu jsou kromě obou ofenzivních hvězd i opory jako brankář Fernando Muslera, stoperská dvojice z Atlética Madrid Diego Godín a José María Giménez, další zkušení obránci Maxi Pereira a Martín Cáceres či záložník Cristian Rodríguez.
Do Ruska se podívají i mladí středopolaři Rodrigo Bentancur z Juventusu, Lucas Torreira ze Sampdorie Janov a Nahitan Nández z Bocy Juniors. Při závěrečném zužování kádru vypadli devatenáctiletý záložník Federico Valverde a útočníci Nicolas Lodeiro a Gastón Ramírez.

 

Brankáři: Martín Campaňa (Independiente/Arg.), Fernando Muslera (Galatasaray/Tur.), Martín Silva (Vasco da Gama/Braz.).

Obránci: Martín Cáceres (Lazio Řím/It.), Sebastián Coates (Sporting Lisabon/Portug.), José María Giménez, Diego Godín (oba Atlético Madrid/Šp.), Maximiliano Pereira (FC Porto/Portug.), Gastón Silva (Independiente/Arg.), Guillermo Valera (Peňarol).

Záložníci: Giorgian de Arrascaeta (Cruzeiro/Braz.), Rodrigo Bentancur (Juventus/It.), Diego Laxalt (FC Janov/It.), Nahitan Nández (Boca Juniors/Arg.), Cristian Rodríguez (Peňarol), Carlos Sánchez, Jonathan Urretaviscaya (oba Monterrey), Lucas Torreira (Sampdoria Janov/It.), Matías Vecino (Inter Milán/It.).

Útočníci: Edinson Cavani (Paris St. Germain/Fr.), Maximiliano Gómez (Celta Vigo/Šp.), Cristhian Stuani (Girona/Šp.), Luis Suárez (Barcelona/Šp.).

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Skupina B

Tady se máme na co těšit. Skupina s Portugalci a Španěly, které doplnily týmy Íránu a Maroka. Hvězdy ? Dotáhne "CR7" svůj tým k dalšímu triumfu ? Nebo bude mít navrch španělská mašina ? Ale pozor, pohled na soupisku Maroka taky budí respekt, najdete na ní celou řadu mladíků, působících v zajímavých evropských klubech .. Jak to dopadne ? 

 

Portugalsko :

V konečné nominaci Portugalska na mistrovství světa chybí zkušený útočník Nani. Do třiadvacetičlenného výběru úřadujících evropských šampionů se naopak vešel šestatřicetiletý obránce Bruno Alves.
Nani, který má na kontě 112 reprezentačních startů, zřejmě doplatil na nepovedené jarní hostování v Laziu Řím. Z původní pětatřicetičlenné nominace vypadli také André Gomes z Barcelony nebo další záložník Rúben Neves, jenž s Wolverhamptonem vyhrál druhou anglickou ligu.

 

Brankáři: Beto (Göztepe/Tur.), Rui Patrício (Sporting), Anthony Lopes (Lyon/Fr.).

Obránci: Bruno Alves (Glasgow Rangers/Skot.), Rúben Dias (Benfica), José Fonte (Ta-lien I-fang/Čína), Raphaël Guerreiro (Dortmund/Něm.), Pepe (Besiktas/Tur.), Ricardo Pereira (Porto), Mário Rui (Neapol/It.), Cédric Soares (Southampton/Angl.).

Záložníci: William Carvalho, Bruno Fernandes (oba Sporting), Manuel Fernandes (Lokomotiv Moskva/Rus.), Joao Mário (West Ham/Angl.), Joao Moutinho (Monako/Fr.), Adrien Silva (Leicester/Angl.).

Útočníci: Goncalo Guedes (Valencie/Šp.), Gelson Martins (Sporting), Cristiano Ronaldo (Real Madrid/Šp.), André Silva (AC Milán/It.), Bernardo Silva (Manchester City/Angl.), Ricardo Quaresma (Besiktas/Tur.).

 

Španělsko :

Bez útočníka Chelsea Álvara Moraty pojedou španělští fotbalisté na mistrovství světa. V nabité konečné nominaci, kterou dnes oznámil trenér Julen Lopetegui, se nedostalo ani na jeho klubového spoluhráče Pedra či veterána Davida Villu z New Yorku. Přednost dostali Diego Costa, Aspas a Rodrigo.
Zatímco mistrovská Barcelona dodala čtveřici Jordi Alba, Piqué, Sergi Busquets a Andrés Iniesta, dres konkurenčního Realu Madrid obléká šest fotbalistů. Čtveřice hráčů v čele s brankářem Davidem de Geou či zkušeným záložníkem Davidem Silvou působí v Anglii. Veteráni Sergio Ramos a Iniesta se chystají už na čtvrtý světový šampionát, naopak pět hráčů se na závěrečný turnaj podívá poprvé.

 

Brankáři: David de Gea (Manchester United/Angl.), Pepe Reina (Neapol/It.), Kepa (Bilbao).


Obránci: Jordi Alba, Piqué (oba FC Barcelona), Monreal (Arsenal/Angl.), Álvaro Odriozola (San Sebastian), Azpilicueta (Chelsea/Angl.), Nacho, Dani Carvajal, Sergio Ramos.

Záložníci: Isco, Marco Asensio, Lucas Vázquez (všichni Real Madrid), Sergio Busquets, Andrés Iniesta (oba FC Barcelona), Thiago Alcántara (Bayern Mnichov/Něm.), David Silva (Manchester City/Angl.), Saúl Ňíguez, Koke.

Útočníci: Diego Costa (všichni Atlético Madrid), Aspas (Vigo), Rodrigo (Valencie).

 

Maroko :

Trenér fotbalistů Maroka Hervé Renard udělal na poslední chvíli jednu změnu v konečné nominaci na mistrovství světa. Z výběru, který oznámil už v polovině května, vyřadil obránce Badra Banúna z Casablancy a povolal útočníka Júsufa En-Nesjrího z Málagy.
Na třiadvacetičlenné soupisce pro šampionát v Rusku po Banúnově vyřazení zbyli jen dva zástupci domácí soutěže: brankář Ahmad Rizá Tadžnautí z Tangeru a útočník Ajjúb Kaabí z Berkanu.

 

Brankáři: Munír Kadžuí (Numancia/Šp.), Jasín Bunú (Girona/Šp.), Ahmad Rizá Tadžnautí (Ittihád Tanger).

Obránci: Mahdí Benatía (Juventus Turín/It.), Romain Saís (Wolverhampton/Angl.), Manuel Da Costa (Basaksehir/Tur.), Nabíl Dirár (Fenerbahce/Tur.), Ašraf Hakimí (Real Madrid/Šp.), Hamza Mendyl (Lille/Fr.).

Záložníci: Mbark Busúfa (Al Džazíra/SAE), Karím Ahmadí, Sufján Amrabat (oba Feyenoord/Niz.), Júsuf bin Násir (Caen/Fr.), Júnis Bilhanda (Galatasaray/Tur.), Fajsal Fadžr (Getafe/Šp.), Amín Harít (Schalke/Něm.).

Útočníci: Chálid Butaíb (Malatyaspor/Tur.), Azíz Buhaddúz (St. Pauli/Něm.), Ajjúb Kaabí (RS Berkan), Nurdín Amrabat (Leganés/Šp.), Mahdí Carcela (Standard Lutych/Belg.), Hakím Zijach (Ajax Amsterodam/Niz.), Júsuf En-Nesjrí (Málaga/Šp.).

 

Írán :

V nominaci Íránu na fotbalové mistrovství světa nechybí nejlepší střelec nizozemské ligy Alírezá Džahánbachš z Alkmaaru. Trenér Carlos Queiroz na šampionát v Rusku povolal i útočníka Aškana Dadžagáho, přestože v druhé anglické lize za Nottingham odehrál od lednového přestupu jediný zápas.
Džahánbachš v uplynulé sezoně ovládl pořadí střelců nizozemské ligy, když v 33 zápasech nastřílel 21 branek. Bývalý kouč Manchesteru United povolal také záložníka Karíma Ansárífárda z Olympiakosu Pireus, který byl se 17 zásahy druhým nejlepším kanonýrem řecké nejvyšší soutěže.

 

Brankáři: Alírezá Baíranvánd (Persepolis), Mohammad Rašíd Mazáherí (Zob Ahán), Amír Abadzáde (Marítimo/Portug.).

Obránci: Madžíd Hosejní, Rúzbe Češmí, Pažmán Montazerí (všichni Istiglal Teherán), Rámín Rezajíán (Ostende/Belg.), Mohammad Rezá Chanzáde (Padídé), Mortezá Púralígandží (Al Sád/Katar), Mílad Mohammadí (Achmat Groznyj/Rus.), Ehsán Hadžsáfí (Olympiakos/Řec.).

Záložníci: Sajjed Ezatolahí (Perm/Rus.), Masúd Šodžáí (AEK Atény/Řec.), Mahdí Torabí (Sajpa), Omíd Ebrahimí (Istiglal Teherán), Karím Ansárífárd (Olympiakos/Řec.).

Útočníci: Alírezá Džahánbachš (Alkmaar/Niz.), Mahdí Taremí (Al Gharráfa/Katar), Sardár Azmún (Kazaň/Rus.), Rezá Ghúčanedžhád (Heerenveen/Niz.), Sámán Ghoddos (Östersund/Švéd.), Aškan Dadžagá (Nottingham/Angl.), Vahíd Amirí (Persepolis).

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Skupina C

Tohle bude hodně zajímavá, barvitá skuina. Francouzi, Peruánci, Australané a Dánové slibují napínavé souboje. Favority jsou asi borci ze země Galského kohouta, ale kdo bude na druhém, postupovém místě ? Mimochodem, skupina s asi nejhezčími dresy.

Francie :

Zraněný záložník Marseille Dimitri Payet chybí v konečné nominaci Francie na fotbalové mistrovství světa v Rusku. Do třiadvacetičlenného výběru trenéra Didiera Deschampse se nevešli ani útočníci Alexandre Lacazette z Arsenalu a Anthony Martial z Manchesteru United, kteří jsou pouze mezi náhradníky. Ani tam se nedostal další forvard Karim Benzema z Realu Madrid.
Jednatřicetiletý Payet, který na předloňském Euru pomohl francouzskému týmu ke stříbrným medailím, si obnovil svalové zranění při středečním finále Evropské ligy s Atléticem Madrid (0:3), kdy musel ze hry už ve 32. minutě.
"Byl vážným kandidátem na místo v konečné nominaci, ale jeho zranění si obvykle vyžádá třítýdenní pauzu. Navíc tam bylo jisté riziko, že se může znovu zranit," řekl Deschamps ve francouzské televizi.

 

Brankáři: Alphonse Areola (PSG), Hugo Lloris (Tottenham/Angl.), Steve Mandanda (Marseille).

Obránci: Lucas Hernández (Atlético Madrid/Šp.), Presnel Kimpembe (PSG), Benjamin Mendy (Manchester City/Angl.), Benjamin Pavard (Stuttgart/Něm.), Adil Rami (Marseille), Djibril Sidibé (Monako), Samuel Umtiti (Barcelona/Šp.) Raphaël Varane (Real Madrid/Šp.).

Záložníci: N'Golo Kanté (Chelsea/Angl.), Thomas Lemar (Monako), Blaise Matuidi (Juventus/It.), Steven N'Zonzi (Sevilla/Šp.), Paul Pogba (Manchester United/Angl.), Corentin Tolisso (Bayern/Něm.).

Útočníci: Ousmane Dembélé (Barcelona/Šp.), Nabil Fekir (Lyon), Antoine Griezmann (Atlético Madrid/Šp.), Olivier Giroud (Chelsea/Angl.), Kylian Mbappé (PSG), Florian Thauvin (Marseille).

 

Austrálie :

Australského útočníka Tima Cahilla čeká čtvrté mistrovství světa, na kterém se může zapsat mezi střelecké legendy. Osmatřicetiletého veterána zařadil kouč Bert van Marwijk do konečné nominace, kterou zveřejnil dva dny po vítězství 4:0 v přípravném utkání s českými fotbalisty.
Cahill skóroval na všech třech předchozích šampionátech, na kterých startoval. Pokud by se útočník druholigového anglického Millwallu trefil i na turnaji v Rusku, vyrovnal by se brazilské ikoně Pelému a německým kanonýrům Uwemu Seelerovi a Miroslavu Klosemu. Cahill má zatím na MS bilanci pět gólů v osmi zápasech.

 

Brankáři: Mat Ryan (Brighton/Angl.), Danny Vukovic (Genk/Belg.), Brad Jones (Feyenoord/Niz.).

Obránci: Aziz Behich (Bursaspor/Tur.), Milos Degenek (Jokohama/Jap.), Matthew Jurman (Suwon/Korea), James Meredith (Millwall/Angl.), Josh Risdon (Western Sydney), Trent Sainsbury (Grasshoppers Curych/Švýc.).

Záložníci: Mile Jedinak (Aston Villa/Angl.), Jackson Irvine (Hull/Angl.), Robbie Kruse (Bochum/Něm.), Massimo Luongo (Queens Park Rangers/Angl.), Mark Milligan (Al Ahlí/Saúdská Arábie), Aaron Mooy (Huddersfield/Angl.), Tom Rogic (Celtic/Skot.).

Útočníci: Tim Cahill (Millwall/Angl.), Tomi Juric (Lucern/Švýc.), Matthew Leckie (Hertha Berlín/Něm.), Andrew Nabbout (Urawa/Jap.), Dimitri Petratos (Newcastle Jets), Daniel Arzani (Melbourne), Jamie Maclaren (Hibernian/Skot.).

 

Peru :

Mezi 24 vybranými hráči nechybějí útočné opory Jefferson Farfán z Lokomotivu Moskva či André Carillo z Watfordu. Peruánci původně přišli o kapitána a nejlepšího střelce Paola Guerrera poté, co mu arbitráž prodloužila původně půlroční distanc za doping na 14 měsíců. Zkušený střelec ale nakonec bude mít možnost si na turnaji zahrát, švýcarský tribunál dočasně pozastavil zákaz

 

Brankáři: Pedro Gallese (Veracruz/Mex.), José Carvallo (UTC), Carlos Cáceda (Municipal).

Obránci: Luis Abram (Vélez Sársfield/Arg.), Luis Advíncula (Lobos/Mex.), Miguel Araujo (Alianza Lima), Aldo Corzo (Universitario), Nilson Loyola (Melgar), Christian Ramos (Veracruz/Mex.), Alberto Rodríguez (Junior Barranquilla/Kol.), Anderson Santamaría (Puebla/Mex.), Miguel Trauco (Flamengo/Braz.).

Záložníci: Pedro Aquino (Lobos/Mex.), Wilmer Cartagena (Veracruz/Mex.), Christian Cueva (Sao Paulo/Braz.), Edison Flores (Aalborg/Dán.), Paolo Hurtado (Guimaraes/Portug.), Sergio Peňa (Granada/Šp.), Andy Polo (Portland/MLS), Renato Tapia (Feyenoord/Niz.), Yoshimar Yotún (Orlando/MLS).

Útočníci: André Carrillo (Watford/Angl.), Raúl Ruidíaz (Morelia/Mex.), Jefferson Farfán (Lokomotiv Moskva/Rus.), Paolo Guerrero (Flamengo/Bra.).

 

Dánsko :

Útočník Nicklas Bendtner si za dánské fotbalisty na světovém šampionátu v Rusku nezahraje. Třicetiletý bývalý hráč Arsenalu nestihl vyléčit zraněná třísla a trenér Age Hareide ho podobně jako dalšího zraněného hráče obránce Andrease Bjellanda nezařadil do konečného seznamu 23 jmen pro šampionát.

"Nevěříme, že budou včas fit na první zápas proti Peru. Je to příliš krátká doba a zápas je velmi důležitý. Velmi pravděpodobně budeme právě s Peru a Austrálií bojovat o druhé postupové místo, takže z toho důvodu je velmi důležité dobře odstartovat a mít zdravé hráče," řekl norský trenér dánské reprezentace.

 

Brankáři: Kasper Schmeichel (Leicester/Angl.), Jonas Lössl (Huddersfield/Angl.), Frederik Rönnow (Bröndby Kodaň).

Obránci: Andreas Christensen (Chelsea/Angl.), Simon Kjaer (FC Sevilla/Šp.), Mathias Jörgensen (Huddersfield/Angl.), Jannik Vestergaard (Mönchengladbach/Něm.), Henrik Dalsgaard (Brentford/Angl.), Jens Stryger Larsen (Udine/It.), Jonas Knudsen (Ipswich/Angl.).

Záložníci: Christian Eriksen (Tottenham/Angl.), Lasse Schöne (Ajax Amsterodam/Niz.), Lukas Lerager (Bordeaux/Fr.), Michael Krohn-Dehli (La Coruňa/Šp.), William Kvist (FC Kodaň), Thomas Delaney (Brémy/Něm.), Pione Sisto (Vigo/Šp.).

Útočníci: Andreas Cornelius (Bergamo/It.), Kasper Dolberg (Ajax Amsterodam/Niz.), Martin Braithwaite (Bordeaux/Fr.), Nicolai Jörgensen (Feyenoord Rotterdam/Niz.), Viktor Fischer (FC Kodaň), Yussuf Poulsen (Lipsko/Něm.).

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Skupina D

Další hodně zajímavá skupina. KOnfrontace jihoamerického (ARgentina), afrického (Nigérie) a evropského fotbalu, přičemž evropu zastupují dva naprosto odlišné styly, horkokrevní Chorvaté a seveřané z Islandu. Argentinská soupiska je nabitá útočnými hvězdami, Nigerijci přivážejí do Ruska možná nejtajímavější sadu dresů ... 

Argentina : 

Nominaci v čele s kapitánem Lionelem Messim a několika překvapeními připravil trenér argentinské fotbalové reprezentace Jorge Sampaoli, který dnes oznámil konečnou podobu kádru pro mistrovství světa. Na finálový turnaj se nepodívá nejlepší střelec italské ligy Mauro Icardi, do týmu se naopak dostal bez jediné reprezentační zkušenosti brankář Franco Armani z River Plate.

 

Brankáři: Sergio Romero (Manchester United/Angl.), Wilfredo Caballero (Chelsea/Angl.), Franco Armani (River Plate Buenos Aires).

Obránci: Gabriel Mercado (FC Sevilla/Šp.), Cristian Ansaldi (FC Turín/It.), Nicolás Otamendi (Manchester City/Angl.), Federico Fazio (AS Řím/It.), Marcos Rojo (Manchester United/Angl.), Nicolás Tagliafico (Ajax Amsterodam/Niz.), Marcos Acuňa (Sporting Lisabon/Portug.).

Záložníci: Javier Mascherano (Che-pei/Čína), Eduardo Salvio (Benfica Lisabon/Portug.), Lucas Biglia (AC Milán/It.), Giovani Lo Celso (Paris St. Germain/Fr.), Éver Banega (FC Sevilla/Šp.), Enzo Peréz (River Plate Buenos Aires), Maximiliano Meza (Independiente Buenos Aires), Ángel Di María (Paris St. Germain/Fr.), Cristian Pavón (Boca Juniors).

Útočníci: Lionel Messi (FC Barcelona/Šp.), Paulo Dybala (Juventus Turín/It.), Sergio Agüero (Manchester City/Angl.), Gonzalo Higuaín (Juventus Turín/It.).

 

ISLAND :

Trenér islandských fotbalistů Heimir Hallgrímsson dnes jako první zveřejnil konečnou nominaci na mistrovství světa v Rusku. Mezi 23 hráči nechybějí i přes drobná zranění tradiční opory Gylfi Sigurdsson a Aron Gunnarsson. Naopak Kolbeinn Sigthórsson, s 22 góly aktuálně nejlepší islandský střelec, je pouze mezi náhradníky. Jediným zástupcem domácí soutěže je obránce Birkir Sävarsson z Valuru Reykjavík. 

 

Brankáři: Hannes Halldórsson (Randers/Dán.), Rúnar Rúnarsson (Nordsjälland/Dán.), Frederik Schram (Roskilde/Dán.).

Obránci: Kári Árnason (Aberdeen/Skot.), Ragnar Sigurdsson, Sverrir Ingason (oba Rostov/Rus.), Birkir Sävarsson (Valur Reykjavík), Ari Skúlason (Lokeren/Belg.), Hördur Magnússon (Bristol/Angl.), Hólmar Eyjólfsson (Levski Sofia/Bulh.), Samúel Fridjónsson (Vaalerenga/Nor.).

Záložníci: Gylfi Sigurdsson (Everton/Angl.), Aron Gunnarsson (Cardiff/Angl.), Jóhann Gudmundsson (Burnley/Angl.), Emil Hallfredsson (Udine/It.), Birkir Bjarnason (Aston Villa/Angl.), Arnór Traustason (Malmö/Švéd.), Ólafur Skúlason (Karabükspor/Tur.), Rúrik Gíslason (Sandhausen/Něm.).

Útočníci: Alfred Finnbogason (Augsburg/Něm.), Jón Bödvarsson (Reading/Angl.), Björn Sigurdarson (Rostov/Rus.), Albert Gudmundsson (PSV Eindhoven/Niz.).

 

Chorvatsko :

Do konečné nominace chorvatských fotbalistů na mistrovství světa v Rusku se nevešel obránce Matej Mitrovič. Stopera Besiktase, který na jaře hostoval v Bruggách, jako jediného vyškrtnul trenér Zlatko Dalič. Jeho výběru vévodí záložníci Luka Modrič z Realu Madrid a Ivan Rakitič z Barcelony nebo útočník Mario Mandžukič z Juventusu Turín.
Mezi třiadvaceti nominovanými jsou pouze dva hráči z chorvatské ligy - brankář Dominik Livakovič z Dynama Záhřeb a záložník Filip Bradarič z Rijeky.
 

Brankáři: Danijel Subašič (Monako/Fr.), Lovre Kalinič (Gent/Belg.), Dominik Livakovič (Dinamo Záhřeb).


Obránci: Vedran Čorluka (Lokomotiv Moskva/Rus.), Domagoj Vida (Besiktas/Tur.), Ivan Strinič (Sampdoria/It.), Dejan Lovren (Liverpool/Angl.), Šime Vrsaljko (Atletico Madrid/Šp.), Josip Pivarič (Dynamo Kyjev/Ukr.), Tin Jedvaj (Leverkusen/Něm.), Duje Čaleta-Car (Salcburk/Rak.).

Záložníci: Luka Modrič, Mateo Kovačič (oba Real Madrid/Šp.), Ivan Rakitič (Barcelona/Šp.), Milan Badelj (Fiorentina/It.), Marcelo Brozovič (Inter Milán/It.), Filip Bradarič (Rijeka).

Útočníci: Mario Mandžukič (Juventus/It.), Ivan Perišič (Inter Milán/It.), Nikola Kalinič (AC Milán/It.), Andrej Kramarič (Hoffenheim/Něm.), Marko Pjaca (Schalke/Něm.), Ante Rebič (Frankfurt/Něm.).

 

NIgérie :

Trenér nigerijské reprezentace Gernot Rohr zúžil kádr pro mistrovství světa na konečných 23 jmen. V týmu pro šampionát v Rusku jsou všechny hvězdy v čele s kapitánem Johnem Obi Mikelem, dlouholetým hráčem Chelsea, či útočným triem z Premier League Alexem Iwobim, Victorem Mosesem a Kelechim Iheanachem.
 

Brankáři: Francis Uzoho (La Coruňa/Šp.), Ikechukwu Ezenwa (Enyimba), Daniel Akpeyi (Chippa United/JAR).


Obránci: William Troost-Ekong, Abdullahi Shehu (oba Bursaspor/Tur.), Tyronne Ebuehi (Haag/Niz.), Elderson Echiejile (Cercle Bruggy/Belg.), Bryan Idowu (Perm/Rus.), Chidozie Awaziem (Nantes/Fr.), Leon Balogun (Brighton/Angl.), Kenneth Omeruo (Kasimpasa/Tur.).

Záložníci: John Obi Mikel (Tchien-ťin Teda/Čína), Ogenyi Onazi (Trabzonspor/Tur.), Wilfred Ndidi (Leicester/Angl.), Oghenekaro Etebo (Las Palmas/Šp.), John Ogu (Hapoel Beer Ševa/Izr.), Joel Obi (Turín/It.).

Útočníci: Ahmed Musa (CSKA Moskva/Rus.), Kelechi Iheanacho (Leicester/Angl.), Victor Moses (Chelsea/Angl.), Odion Ighalo (Čchang-čchun Ja-tchaj/Čína), Alex Iwobi (Arsenal/Angl.), Simeon Nwankwo (Crotone/It.).

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Skupina E

"Kanárci", Švýcaři, Kostarika a Srbsko, další zajímavý fotbalový mix. Favoritem jsou určitě brazilci, ale kdo bude bojovat o druhé místo ? Švýcaři mají velice slušnou sestavu a mladý tým, Srbové budou tradičně kvalitní. Co na to kostaričané ?

Brazílie :

V konečné nominaci Brazílie nechybí kapitán Neymar, který po březnové operaci nohy začíná s tréninkem. Trenér Tite tak má k dispozici všechny opory až na zraněného pravého beka Daniho Alvese a stopera Davida Luize

 

Brankáři: Alisson (AS Řím), Ederson (Manchester City), Cassio (Corinthians).

Obránci: Danilo (Manchester City), Fagner (Corinthians), Marcelo (Real Madrid), Filipe Luis (Atlético Madrid), Miranda (Inter Milán), Marquinhos, Thiago Silva (oba PSG), Geromel (Gremio).

Záložníci: Casemiro (Real Madrid), Fernandinho (Manchester City), Paulinho (Barcelona), Renato Augusto (Peking Čung-che Kuo-an), Fred (Šachtar Doněck), Philippe Coutinho (Barcelona), Willian (Chelsea).

Útočníci: Neymar (PSG), Gabriel Jesus (Manchester City), Roberto Firmino (Liverpool), Douglas Costa (Juventus), Taison (Šachtar Doněck).

 

Švýcarsko :

Trenér švýcarské fotbalové reprezentace Vladimir Petkovic vsadil v konečné nominaci na mistrovství světa na osvědčená jména. Hned sedmnáct hráčů z třiadvacetičlenného výběru totiž startovalo na evropském šampionátu před dvěma lety.
Jedinou výraznou absencí z předpokládané základní sestavy je zraněný útočník Admir Mehmedi z Wolfsburgu, naopak už na třetí mistrovství světa za sebou se podívá záložník Gelson Fernandes z Frankfurtu. Nejvíc hráčů dodala německá bundesliga, čtyřnásobné zastoupení má Mönchengladbach.
Švýcarsko, které v nedělní přípravě remizovalo 1:1 se Španělskem, se šampionátu zúčastní počtvrté za sebou. V Rusku se v základní skupině utká s Brazílií, Srbskem a Kostarikou.

 

Brankáři: Yann Sommer (Mönchengladbach/Něm.), Roman Bürki (Dortmund/Něm.), Yvon Mvogo (Lipsko/Něm.).

Obránci: Stephan Lichtsteiner (Juventus/It.), Francois Moubandje (Toulouse/Fr.), Nico Elvedi (Mönchengladbach/Něm.), Manuel Akanji (Dortmund/Něm.), Michael Lang (Basilej), Ricardo Rodriguez (AC Milán/It.), Johan Djourou (Antalyaspor/Tur.), Fabian Schär (La Coruňa/Šp.).

Záložníci: Remo Freuler (Bergamo/It.), Granit Xhaka (Arsenal/Angl.), Valon Behrami (Udine/It.), Steven Zuber (Hoffenheim/Něm.), Blerim Dzemaili (Boloňa/It.), Gelson Fernandes (Frankfurt/Něm.), Denis Zakaria (Mönchengladbach/Něm.), Xherdan Shaqiri (Stoke/Angl.).

Útočníci: Breel Embolo (Schalke/Něm.), Haris Seferovic (Benfica/Portug.), Mario Gavranovic (Dinamo Záhřeb/Chorv.), Josip Drmic (Mönchengladbach/Něm.).

 

Kostarika :

Čtyři legionáři ze španělské ligy v čele s brankářem Realu Madrid Keylorem Navasem, jenž se k týmu připojí jako poslední po finále Ligy mistrů, vévodí konečné nominaci fotbalistů Kostariky na mistrovství světa v Rusku. V třiadvacetičlenném výběru trenéra Óscara Ramíreze nechybí obránci Giancarlo González z Boloni a Bryan Oviedo ze Sunderlandu ani útočník Bryan Ruiz ze Sportingu Lisabon.

 

Brankáři: Keylor Navas (Real Madrid), Patrick Pemberton (Alajuelense), Leonel Moreira (Herediano).

Obránci: Giancarlo González (Boloňa), Johnny Acosta (Águilas), Cristian Gamboa (Celtic), Bryan Oviedo (Sunderland), Óscar Duarte (Espaňol Barcelona), Francisco Calvo (Minnesota), Kendall Waston (Vancouver), Ian Smith (Norrköping), Rónald Matarrita.

Záložníci: Rodney Wallace (oba New York City), Celso Borges (La Coruňa), Randall Azofeifa (Herediano), Yeltsin Tejeda (Lausanne), David Guzmán (Portland), Christian Bolaňos, Daniel Colindres.

Útočníci: Johan Venegas (všichni Saprissa), Bryan Ruiz (Sporting Lisabon), Joel Campbell (Betis Sevilla), Marco Ureňa (Los Angeles/USA).

 

Srbsko :

Srbští fotbalisté se musejí na mistrovství světa obejít bez defenzivní opory Matiji Nastasiče. Pětadvacetiletý stoper německého Schalke 04 se nestihl zotavit z poranění kolenních vazů, které utrpěl v závěru bundesligové sezony.
Po zúžení předběžné nominace na konečných 23 jmen vypadli také brankář Aleksandar Jovanovič z dánského Aarhusu a záložníci Mijat Gačinovič z Eintrachtu Frankfurt a Nemanja Maksimovič z Valencie.

 

Brankáři: Marko Dmitrovič (Eibar/Šp.), Predrag Rajkovič (Maccabi Tel Aviv/Izr.), Vladimir Stojkovič (Partizan Bělehrad).

Obránci: Branislav Ivanovič (Zenit Petrohrad/Rus.), Aleksandar Kolarov (AS Řím/It.), Nikola Milenkovič (Fiorentina/It.), Milan Rodič (Crvena zvezda Bělehrad), Antonio Rukavina (Villarreal/Šp.), Uroš Spajič (Anderlecht/Belg.), Duško Tošič (Besiktas Istanbul/Tur.), Miloš Veljkovič (Werder Brémy/Něm.).

Záložníci: Marko Grujič (Cardiff/Angl.), Filip Kostič (Hamburk/Něm.), Adem Ljajič (FC Turín/It.), Nemanja Matič (Manchester United/Angl.), Sergej Milinkovič-Savič (Lazio Řím/It.), Luka Milivojevič (Crystal Palace/Angl.), Nemanja Radonjič (Crvena zvezda Bělehrad), Dušan Tadič (Southampton/Angl.), Andrija Živkovič (Benfica Lisabon/Portug.).

Útočníci: Luka Jovič (Eintracht Frankfurt/Něm.), Aleksandar Mitrovič (Fulham/Angl.), Aleksandar Prijovič (PAOK Soluň/Řec.).

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Skupina F

Obhájci z Německa nebereou na šampionát hvězdu Manchesteru City Leroye Saného, to bylo největším překvapením v jejich nominaci, naopak uzdravený Manuel Neuer v níc nechybí. Dalšími účastníky skupiny jsou Švédové (bez "Ibry") a týmy Mexika a Jižní Koreje

Německo :

Ofenzivní záložník Leroy Sané se nečekaně nedostal do nominace německých fotbalistů. Trenér obhájců trofeje Joachim Löw nezařadil dvaadvacetiletého hráče Manchesteru City do konečného výběru 23 jmen pro šampionát stejně jako brankáře Bernda Lena, obránce Jonathana Taha a útočníka Nilse Petersena. Naopak v kádru nechybí uzdravený první brankář Manuel Neuer.
Zatímco vyřazení Lena, Taha a Petersena se všeobecně očekávalo, Saného absence v konečné nominaci je překvapením. Mladý záložník se v uplynulé sezoně v klubu podílel na 33 brankách - 14 jich dal a na dalších 19 přihrál. V Premier League si za Manchester City ve 32 zápasech připsal deset gólů a k tomu přidal hned 15 asistencí.
"V životě fotbalového trenéra jsou rozhodně lepší dny, než když musíte čtyři tak skvělé hráče poslat domů. Zklamání těch čtyř bylo obrovské, rozhodování bylo velmi těsné. Při běhu na 100 metrů byste potřebovali cílovou fotografii," řekl Löw.

 

Brankáři: Manuel Neuer (Bayern Mnichov), Marc-André ter Stegen (FC Barcelona/Šp.), Kevin Trapp (Paris St. Germain/Fr.).

Obránci: Jerome Boateng, Mats Hummels, Joshua Kimmich, Niklas Süle (všichni Bayern Mnichov), Matthias Ginter (Mönchengladbach), Jonas Hector (Kolín nad Rýnem), Marvin Plattenhardt (Hertha Berlín), Antonio Rüdiger (Chelsea/Angl.).

Záložníci: Julian Brandt (oba Leverkusen), Julian Draxler (Paris St. Germain/Fr.), Ilkay Gündogan (Manchester City/Angl.), Leon Goretzka (Schalke), Sami Khedira (Juventus Turín/It.), Toni Kroos (Real Madrid/Šp.), Sebastian Rudy (Bayern Mnichov), Mesut Özil (Arsenal/Angl.), Marco Reus (Dortmund).

Útočníci: Mario Gómez (Stuttgart), Timo Werner (Lipsko), Thomas Müller (Bayern Mnichov).

 

Mexiko :

Mexičan Rafael Márquez se jako čtvrtý fotbalista v historii zúčastní pátého mistrovství světa. Devětatřicetiletý defenzivní hráč Atlasu nechybí v konečné mexické nominaci trenéra Juana Carlose Osoria. Vedle Márqueze se na pěti mistrovstvích světa představili už jen jeho krajan Antonio Carbajal, Němec Lothar Matthäus a italský brankář Gianluigi Buffon, kterého o start na rekordním šestém MS připravila porážka v loňské baráži se Švédskem.
Márquez byl na předchozích čtyřech šampionátech kapitánem. Celkem na mistrovství světa odehrál 16 zápasů, Mexičané pokaždé vypadli v osmifinále. Za národní tým odehrál 145 utkání.
Zřejmě největší hvězdou Mexičanů je útočník Javier Hernández z anglického West Hamu.

 

Brankáři: Guillermo Ochoa (Standard Lutych/Belg.), Alfredo Talavera (Toluca), José Corona (Cruz Azul).

Obránci: Carlos Salcedo (Frankfurt/Něm.), Diego Reyes (FC Porto/Portug.), Héctor Moreno (San Sebastian/Šp.), Hugo Ayala (Tigres), Edson Álvarez (América), Jesús Gallardo (UNAM), Miguel Layún (FC Sevilla/Šp.).

Záložníci: Rafael Márquez (Atlas), Héctor Herrera, Jesús Manuel Corona (oba FC Porto/Portug.), Jonathan Dos Santos, Giovani Dos Santos (oba LA Galaxy/USA), Andrés Guardado (Real Betis/Šp.), Marco Fabián (Frankfurt/Něm), Javier Aquino (Tigres), Hirving Lozano (PSV Eindhoven/Niz.).

Útočníci: Javier Hernández (West Ham/Angl.), Raúl Jiménez (Benfica Lisabon/Portug.), Oribe Peralta (América), Carlos Vela (Los Angeles FC/USA)

 

ŠVésdko :

Na mistrovství světa do Ruska nepojede s reprezentací Švédska fotbalista, který týmu vybojoval postup gólem v baráži proti Itálii. Záložník Jakob Johansson se nestihl zotavit z vážného zranění kolena a chybí v konečné nominaci 23 hráčů, kterou zveřejnil trenér Janne Andersson. Mezi osmičkou záložníků je naopak osmadvacetiletý Albin Ekdal, jenž se dokázal zotavit ze svého zranění včas a stihnul závěrečné bundesligové duely v dresu Hamburku. Při absenci Zlatana Ibrahimovice, který ukončil reprezentační kariéru po předloňském Euru a své rozhodnutí navzdory spekulacím už nezměnil, by měl švédský útok vést 31letý Marcus Berg z Al Ainu v SAE.
 

Brankáři: Karl-Johan Johnsson (Guingamp/Fr.), Kristoffer Nordfeldt (Swansea/Angl.), Robin Olsen (FC Kodaň/Dán.).


Obránci: Ludwig Augustinsson (Brémy/Něm.), Andreas Granqvist (Krasnodar/Rus.), Filip Helander, Emil Krafth (oba Boloňa/It.), Pontus Jansson (Leeds/Angl.), Mikael Lustig (Celtic/Skot.), Victor Lindelöf (Manchester United/Angl.), Martin Olsson (Swansea/Angl.).

Záložníci: Viktor Claesson (Krasnodar/Rus.), Jimmy Durmaz (Toulouse/Fr.), Albin Ekdal (Hamburk/Něm.), Emil Forsberg (Lipsko/Něm.), Oscar Hiljemark (Janov/It.), Sebastian Larsson (Hull/Angl.), Marcus Rohdén (Crotone/It.), Gustav Svensson (Seattle/MLS).

Útočníci: Marcus Berg (Al Ain/SAE), John Guidetti (Alavés/Šp.), Isaac Kiese Thelin (Waasland-Beveren/Belg.), Ola Toivonen (Toulouse/Fr.).

 

Jižní Korea :

V konečné nominaci korejské fotbalové reprezentace na mistrovství světa je i záložník I Sung-u, přestože za národním tým poprvé nastoupil teprve tento týden. Ve výběru trenéra Šin Te-jonga nechybí ani očekávané opory Son Hung-min z Tottenhamu nebo kapitán Ki Song-jung, který po sestupu do druhé ligy opustil Swansea.

 

Brankáři: Kim Sung-kju (Kóbe/Jap.), Kim Čin-hjon (Cerezo Ósaka/Jap.), Čche Hjon-u (Tegu).

Obránci : Čang Hjon-su (FC Tokio/Jap.), Kim Jong-kwon (Kuang-čou/Čína), Čong Song-hjon (Tosu/Jap.), Jun Jong-sun, Kim Min-u, Hong-čchol (všichni Sangmu), O Pan-suk (Čedžu), Pak Ču-ho (Ulsan), Ko Jo-han (FC Soul), I Jong (Čonbuk).

Záložníci: Ki Song-jung (Swansea/Angl.), Čong U-jong (Kóbe/Jap.), Ču Se-čong (Asan), Ku Ča-čchol (Augsburg/Něm.), I Če-song (Čonbuk), I Sung-u (Verona/It.), Mun Son-min (Inčchon).

Útočníci: Kim Šin-uk (Čongbuk), Son Hung-min (Tottenham/Angl.), Hwang Hi-čchan (Salcburk/Rak.).

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Skupina G

a tuhle skupinu se těším, hlavněna Belgičany. Jejich souboj s Anglií by mohl, měl být ozdobou nejen této skupiny, ale celého šampionátu. Jaká bude skutečnost  

Belgie

Klíčový obránce Vincent Kompany navzdory zdravotním problémům nechybí v konečné nominaci belgických fotbalistů. Dvaatřicetiletý stoper Manchesteru City si ve víkendovém přípravném utkání s Portugalskem poranil třísla, trenér "Rudých ďáblů" Roberto Martínez jej však přesto zařadil mezi 23 hráčů pro šampionát. Jako náhradník je připraven Laurent Ciman. 
Belgickým médiím se nepovedlo odhadnout konečnou podobu kádru podle reportáže o postelových matracích, na kterých byly jmenovky hráčů. Novináři sice správně určili, že z osmadvacetičlenného týmu vypadnou brankář Matz Sels a obránci Christian Kabasele a Jordan Lukaku, v případě záložníků Adnana Januzaje a Leandera Dendonckera se však netrefili. Druhý jmenovaný je jediným hráčem z nominace, který působí v domácí soutěži.
Vedle Selse, Kabaseleho a Jordana Lukakua se překvapivě nedostalo na útočníka Christiana Bentekeho. Pátý vyřazený hráč Ciman zůstává jako náhrada pro případ, že se Kompany neuzdraví.

 

Brankáři: Thibaut Courtois (Chelsea/Angl.), Simon Mignolet (Liverpool/Angl.), Koen Casteels (Wolfsburg/Něm.).

Obránci: Toby Alderweireld, Jan Vertonghen (oba Tottenham/Angl.), Thomas Meunier (Paris St. Germain/Fr.), Thomas Vermaelen (FC Barcelona/Šp.), Dedryck Boyata (Celtic Glasgow/Skot.), Vincent Kompany (Manchester City/Angl.).

Záložníci: Marouane Fellaini (Manchester United/Angl.), Axel Witsel (Tchien-ťin/Čína), Kevin De Bruyne (Manchester City/Angl.), Eden Hazard (Chelsea/Angl.), Nacer Chadli (West Bromwich/Angl.), Leander Dendoncker (Anderlecht Brusel), Thorgan Hazard (Mönchengladbach/Něm.), Youri Tielemans (Monako/Fr.), Mousa Dembélé (Tottenham/Angl.), Yannick Carrasco (Ta-lien/Čína), Adnan Januzaj (San Sebastian/Šp.).

Útočníci: Michy Batshuayi (Dortmund/Něm.), Romelu Lukaku (Manchester United/Angl.), Dries Mertens (Neapol/It.).

 

Anglie

V konečné nominaci Anglie na fotbalové mistrovství světa v Rusku schází dlouholetá brankářská jednička Joe Hart, kterého trenér Gareth Southgate nezařadil do třiadvacetičlenného výběru. Nedostalo se ani na další tradiční opory Ryana Bertranda, Adama Lallanu či Jacka Wilsherea. Premiérové pozvánky se naopak dočkal devatenáctiletý obránce FC Liverpool Trent Alexander-Arnold. Největší hvězdou je kanonýr Tottenhamu Harry Kane.

 

Brankáři: Jack Butland (Stoke), Jordan Pickford (Everton), Nick Pope (Burnley).

Obránci: John Stones, Kyle Walker (oba Manchester City), Harry Maguire (Leicester), Phil Jones, Ashley Young (oba Manchester United), Kieran Trippier, Danny Rose (oba Tottenham), Gary Cahill (Chelsea), Trent Alexander-Arnold.

Záložníci: Jordan Henderson (oba Liverpool), Jesse Lingard (Manchester United), Raheem Sterling, Fabian Delph (oba Manchester City), Ruben Loftus-Cheek (Chelsea), Eric Dier, Dele Alli.

Útočníci: Harry Kane (všichni Tottenham), Jamie Vardy (Leicester), Marcus Rashford (Manchester United), Danny Welbeck (Arsenal).

 

Tunisko

V konečné nominaci fotbalistů Tuniska na mistrovství světa v Rusku je sedm francouzských legionářů včetně spoluhráče Tomáše Koubka z Rennes Vahbího Chazrího. Reprezentanti této severoafrické země se na finálovém turnaji představí popáté v historii a budou usilovat o první postup do vyřazovacích bojů.

 

Brankáři: Ajmán Maslúsí (Al Batín/Saúd. Aráb.), Farúk bin Mustafá (Aš Šabáb/SAE), Muizz Hasan (Chateauroux/Fr.).

Obránci: Hamdí Naggúz (Zamálík/Eg.), Dylan Bronn (Gent/Belg.), Ramí Baduí (Etoile Sahel), Yohan Binaluání (Leicester/Angl.), Síám bin Júsif (Kasimpasa/Tur.), Jasín Maríá (CS Sfaxien), Usáma Haddadí (Dijon/Fr.), Alí Maalúl (Al Ahlí/Eg.).

Záložníci: Alljís Schirí (Montpellier/Fr.), Muhammad Amín bin Amúr (Al Ahlí/Saúd. Aráb.), Ghailín Čaalalí (Esperance Tunis), Fardžaní Sasí (Al Nasr/Saúd. Aráb.), Ahmad Chalíl (Club Africain/Mar.), Sajfaddín Chauí (Troyes/Fr.).

Útočníci: Fachraddín bin Júsif (Al Ittifák/Saúd. Aráb.), Anís Badrí (Esperance Tunis), Basím Srarfí (Nice/Fr.), Vahbí Chazrí (Rennes/Fr.), Najím Slití (Dijon/Fr.), Sabír Chalífa (Club Africain/Mar.).

 

Panama

Deset třicátníků zařadil trenér Hernán Darío Gómez do konečné nominace fotbalistů Panamy na mistrovství světa v Rusku. Zatímco Gómez, který na šampionátu v roce 1998 vedl rodnou Kolumbii a o čtyři roky později Ekvádor, se chystá na třetí MS, Panama se na závěrečném turnaji představí stejně jako Island poprvé.
V třiadvacetičlenném kádru je hned šestice hráčů s více než stovkou reprezentačních startů. Kromě útočníků Blase Péreze a Luise Tejady, s 43 góly historicky nejlepšími panamskými kanonýry, k nim patří i brankář Jaime Penedo, obránci Felipe Baloy a Román Torres a záložník Gabriel Gómez.

 

Brankáři: Jaime Penedo (Dinamo Bukurešť/Rum.), José Calderón (Chorrillo), Álex Rodríguez (San Francisco).

Obránci: Felipe Baloy (Municipal/Guat.), Erick Davis (Dunajská Streda/SR), Adolfo Machado (Houston/USA), Fidel Escobar, Michael Amir Murillo (oba New York Red Bulls/USA), Luis Ovalle (Olimpia/Hon.), Román Torres (Seattle/USA), Harold Cummings.

Záložníci: Aníbal Godoy (oba San Jose/USA), Édgar Bárcenas (Tapachula/Mex.), Armando Cooper (Universidad/Chile), Gabriel Gómez (Bucaramanga/Kol.), Valentín Pimentel (Plaza Amador), Alberto Quintero (Universitario/Peru), José Luis Rodríguez (Gent/Belg.).

Útočníci: Abdiel Arroyo (Alajuelense/Kost.), Ismael Díaz (La Coruňa/Šp.), Blas Pérez (Municipal/Guat.), Luis Tejada (Sport Boys/Peru), Gabriel Torres (Huachipato/Chile).

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SKupina H

Poláci, Japonci, KOlumbie a Senegal. Také hodně zajímavý mix. Těžko říct, co o dtéto skupiny čekat. Každopádně,Poláci by měli být favority !

Polsko :

Do konečné nominace polských fotbalistů na mistrovství světa v Rusku se kromě největší hvězdy kanonýra Roberta Lewandowského dostal i obránce Kamil Glik, přestože si v tréninku poranil rameno. Pokud by vyšetření prokázalo vážnější zranění, pojede místo Glika na šampionát Marcin Kamiński.
Posledními hráči, které trenér Adam Nawalka vyškrtl z kádru, byli brankář Lukasz Skorupski, obránci Tomasz Kedziora s Marcinem Kamiňským, záložníci Przemyslaw Frankowski s Krzysztofem Maczyňským a útočník Kamil Wilczek.

 

Brankáři: Bartosz Bialkowski (Ipswich/Angl.), Lukasz Fabiaňski (Swansea/Angl.), Wojciech Szczesny (Juventus Turín/It.).

Obránci: Jan Bednarek (Southampton/Angl.), Thiago Cionek (Spal/It.), Kamil Glik (Monako/Fr.), Artur Jedrzejczyk, Michal Pazdan (oba Legia Varšava), Lukasz Piszczek (Dortmund/Něm.), Bartosz Bereszyňski.

Záložník: Karol Linetty (oba Sampdoria Janov/It.), Jakub Blaszczykowski (Wolfsburg/Něm.), Jacek Góralski (Razgrad/Bul.), Kamil Grosicki (Hull/Angl.), Grzegorz Krychowiak (West Bromwich/Angl.), Rafal Kurzawa (Zabrze), Slawomir Peszko (Gdaňsk), Maciej Rybus (Lokomotiv Moskva/Rus.), Piotr Zieliński.

Útočníci: Arkadiusz Milik (oba Neapol/It.), Dawid Kownacki (Sampdoria Janov/It.), Robert Lewandowski (Bayern Mnichov/Něm.), Lukasz Teodorczyk (Anderlecht/Belg.).

 

Senegal

Sedm hráčů z anglické Premier League v čele s kanonýrem Liverpoolu Sadiem Maném, jenž se k týmu připojí až po finále Ligy mistrů, vévodí konečné nominaci fotbalistů Senegalu na mistrovství světa v Rusku. Trenér Aliou Cissé zařadil do třiadvacetičlenného kádru i obránce Anderlechtu Karu Mbodjiho, který kvůli zraněnému kolenu od prosince nehrál.

 

Brankáři: Abdoulaye Diallo (Rennes/Fr.), Khadim Ndiaye (Horoya/Guinea), Alfred Gomis (Spal/It.).

Obránci: Kalidou Koulibaly (Neapol/It.), Lamine Gassama (Alanyaspor/Tur.), Kara Mbodji (Anderlecht/Belg.), Moussa Wagué (Eupen/Belg.), Youssouf Sabaly (Bordeaux/Fr.), Saliou Ciss (Valenciennes/Fr.), Salif Sané (Hannover/Něm.).

Záložníci: Idrissa Gana Gueye (Everton/Angl.), Cheikhou Kouyaté (West Ham/Angl.), Cheikh Ndoye (Birmingham/Angl.), Alfred Ndiaye (Wolverhampton/Angl.), Badou Ndiaye.

Útočníci: Mame Biram Diouf (oba Stoke/Angl.), Sadio Mané (Liverpool/Angl.), Keita Baldé Diao (Monako/Fr.), Diafra Sakho, Ismaila Sarr (oba Rennes/Fr.), Moussa Konaté (Amiens/Fr.), Mbaye Niang (FC Turín/It.), Moussa Sow (Bursaspor/Tur.).

 

Kolumbie

Konečná nominace kolumbijské fotbalové reprezentace na mistrovství světa v Rusku se obešla bez překvapení. Trenér José Pekerman povolal všechny klíčové hráče včetně obránce Cristiána Zapaty a záložníka Abela Aguilara, které trápily zdravotní problémy.
Ve výběru nechybí ani kanonýr Radamel Falcao z Monaka, náhradník Petra Čecha z Arsenalu brankář David Ospina nebo záložník James Rodríguez z Bayernu Mnichov. Ten se před čtyřmi lety stal se šesti góly nejlepším střelcem mistrovství v Brazílii a pomohl Kolumbii k historickému postupu do čtvrtfinále.

 

Brankáři: David Ospina (Arsenal/Angl.), Camilo Vargas (Cali), José Fernando Cuadrado (Caldás).

Obránci: Cristián Zapata (AC Milán/It.), Davinson Sánchez (Tottenham/Angl.), Santiago Arias (Eindhoven/Niz.), Óscar Murillo (Pachuca/Mex.), Johan Mojica (Girona/Šp.), Yerry Mina (Barcelona/Šp.).

Záložníci: Wilmar Barrios (Boca Juniors/Arg.), Carlos Sánchez (Espaňol Barcelona/Šp.), Jefferson Lerma (Levante/Šp.), José Izquierdo (Brighton/Angl.), James Rodríguez (Bayern Mnichov/Něm.), Abel Aguilar (Cali), Mateus Uribe (América/Mex.), Juan Fernando Quintero (River Plate/Arg.), Juan Guillermo Cuadrado (Juventus/It.).

Útočníci: Radamel Falcao (Monako/Fr.), Miguel Borja (Palmeiras/Braz.), Carlos Bacca (Villarreal/Šp.), Luis Fernando Muriel (Sevilla/Šp.).

 

Japonsko

Nový trenér japonské reprezentace Akira Nišino vsadil v konečné nominaci na mistrovství světa na osvědčené veterány. Jedenáct hráčů z třiadvacetičlenného výběru pro blížící se turnaj v Rusku tvoří fotbalisté, kteří byli před čtyřmi lety na šampionátu v Brazílií, kde Japonci skončili už v základní skupině.
Mezi pamětníky nechybí útočník Šindži Okazaki z Leicesteru nebo záložníci Keisuke Honda z mexické Pachucy s Šindžim Kagawou z Dortmundu. Honda s Okazakim spolu s brankářem Eidžim Kawašimou a Makotem Hasebem si zahráli už na mistrovství v roce 2010.
 

Brankáři: Eidži Kawašima (Mety/Fr.), Masaaki Higašiguči (Gamba Ósaka), Kosuke Nakamura (Kašiwa).


Obránci: Juto Nagatomo (Galatasaray/Tur.), Tomoaki Makino, Wataru Endo (oba Urawa), Maja Jošida (Southampton/Angl.), Hiroki Sakai (Marseille/Fr.), Gotoku Sakai (Hamburk/Něm.), Gen Šodži, Naomiči Ueda (oba Kašima).

Záložníci: Makoto Hasebe (Frankfurt/Něm.), Keisuke Honda (Pachuca/Mex.), Takaši Inui (Eibar/Šp.), Šindži Kagawa (Dortmund/Něm.), Hotaru Jamaguči (Cerezo Ósaka), Genki Haraguči, Takaši Usami (oba Düsseldorf/Něm.), Gaku Šibasaki (Getafe/Šp.), Rjota Ošima (Kawasaki).

Útočníci: Šindži Okazaki (Leicester/Angl.), Juja Osako (Brémy/Něm.), Jošinori Muto (Mohuč/Něm.).