Král padl .. ať žije král !!

27.12.2017 10:58

36 ligových branek v jednom kalendářním roce v Premier League. Tolik jich v roce 1995 nastřílel v dresu "strak" kanonýr Alan Shearer. V té době to bylo číslo, které udivovalo a dlouho se k němu žádný z hráčů ani nepřiblížil. Až rok 2017 a Harry Kane z londýnského Tottenhamu to dokázal změnit.V minulém kole Shearerův rekord vyrovnal a v povánočním utkání se Southamptonem přidal další tři branky. Současný rekord tak činí 39 branek !!!

                                   Alan Shearer                                                                     Harry Kane

 

Shearer okamžitě Kaneovi blahopřál prostřednictvím sociálních sítí. „Máš za sebou vynikající rok 2017. Zasloužíš si držet rekord v počtu gólů v Premier League za kalendářní rok. Gratuluji a pokračuj v dobré práci,“ napsal. Čtyřiadvacetiletý anglický reprezentant se zároveň díky úternímu hattricku stal nejlepším evropským střelcem roku, když překonal i Lionela Messiho z Barcelony.

Kane ve všech soutěžích v tomto roce včetně reprezentace nastřádal 56 gólů, o dva více než Messi a o tři více než držitel Zlatého míče Cristiano Ronaldo z Realu Madrid a Robert Lewandowski z Bayernu Mnichov. Kane se v posledním utkání nejvyšší anglické soutěže nejprve prosadil hlavou po přímém kopu, následně mu Son Hung-min přihrál před prázdnou branku. Své představení Kane završil v 67. minutě, kdy lobem zvýšil na 5:1. „Bylo těžké nemyslet na to, že se v utkání mohu zapsat do historie. Jako vždy jsem chtěl především vyhrát, ale také jsem chtěl dát gól. Když jsem dal první a získal rekord, byl to skvělý pocit. Zbytek zápasu už jsem si mohl užívat,“ prohlásil Kane. 

Rozšířit svůj účet může nový střelecký král Premier League již v sobotu 30. prosince v londýnském derby proti West Hamu. Mimochodem, když se Kane trefí, tak „Spurs“ v lize téměř jistě zvítězí. Jen dva zápasy byly výjimkou: listopadový gól proti West Bromwichi stačil jen na bod za remízu 1:1 a zásahem z téhož měsíce proti Leicesteru prohru 1:2 neodvrátil. Zbylých sedmatřicet branek vedlo k výhrám.

„Neustále tvrdě prcuji. Letos jsem se zlepšil fyzicky, lépe se zotavuji ze zápasů a správně jím. Máme náročný program, přesto se cítím svěží a na vrcholu sil,“ konstatoval Kane. Přístup anglického reprezentanta chválí i Pochettino: „Jde všem příkladem. Nejen góly, ale tím, že se chová jako skutečný profesionál.“ Opora Tottenhamu navzdory stabilní střelecké formě nebývá moc často spojovaná s přestupem do světových velkoklubů. Podle Shearera, kterého Kane překonal, to však může být jen otázkou času.