FC Viktoria ... 4 tituly, Liga mistrů, Český pohár, Superpohár a více než 100 let historie

26.07.2017 18:35

Za více než  než sto let historie našeho klubu se událo mnoho zajímavého. S těmi nejvýznamnějšími událostmi bychom vás rádi seznámili prostřednictvím tohoto článku ..

V roce 1901 vznikl Český fotbalový svaz, který měl být strážcem pořádku a organizátorem kopané. Po vzoru Svazu vznikl 28. února 1901 i v Plzni Český fotbalový svaz pro královské město Plzeň. Meziklubové spory zavinily, že tento plzeňský svaz brzo zanikl. Až 23. března roku 1909 se podařilo založit Západní župu českého fotbalového svazu. V tehdejší historii plzeňského fotbalu se objevují jména klubů SK Plzeň, FC Union, SK Slavia, SK Olympia, SK Český Lev a AC Sparta. Mezi těmito kluby byla velká rivalita nejen na hřišti, ale i v klubovém životě.

Kořeny prvopočátku Viktorie se dají vystopovat na plzeňském Dobytčím trhu, v místech, kde dnes stojí zimní stadion. Právě tam chodili hrát fotbal kluci z okolí Doudlevecké ulice. Když vojáci ze sousedních kasáren vyklidili svá cvičiště, obsadili je mladí vyznavači nového sportu a až do setmění se s hadrákem učili fotbalovým základům. Založili vlastní kroužek, který se jmenoval Blesk.

Zakrátko neměl Blesk v okolí konkurenci, ale kluci potřebovali hrát opravdové zápasy. Proto všichni přešli do FC Union a po čase do nově vzniklého SK Smíchov Plzeň. Nakonec však vyhrála myšlenka založit si vlastní klub a bít se za jeho barvy. Bleskovci našli spojence, úředníka státních drah Jaroslava Ausobského, který podal žádost o založení nového plzeňského klubu. Ustavující schůze Viktorie se konala v roce 1911. Ještě před ní sehrála Viktoria 27. srpna 1911 první utkání proti Olympii Plzeň. V rudých tričkách a tmavomodrých trenýrkách prohrála 3:7.

Osmnáct let působila plzeňská Viktoria v ryze amatérských podmínkách, přestože na rozhraní let 1922 - 1923 podnikla první zahraniční zájezd do Španělska, kde z devíti utkání šestkrát vyhrála. 

Prvním opravdovým úspěchem Viktorie bylo v roce 1922 vítězství v Župním mistrovství. Za účasti osmi klubů si Viktoria vedla suverénně, ani v jednom utkání mistrovství neprohrála a soupeřům odevzdala jediný bod za remízu. Župní mistrovství vyhrála Viktoria i v následujících šesti letech a v roce 1926 přidala i titul dorosteneckého mistra župy.

Až v červnu 1929 rozhodla mimořádná členská schůze o vstupu klubu do profesionálního fotbalu. Viktoria se přihlásila do druhé profesionální ligy, která se v ročníku 1929 - 30 hrála za účasti osmi celků: SK Náchod, Meteor VIII, SK Libeň, SK Rakovník, SK Čechie VIII, Nuselský SK, Slavoj Žižkov a SK Viktoria Plzeň.V prvním druholigovém ročníku skončila Viktoria sedmá, ale hned v následující sezoně se vyhoupla na druhou příčku, což znamenalo historický postup do první ligy. V nejvyšší soutěži si vedla velmi dobře a v roce 1935 se dokonce díky čtvrtému místu probojovala do Středoevropského poháru, tehdy nejvyšší evropské klubové soutěže. Dvěma zápasy se slavným Juventusem Turín vstoupila Viktoria do podvědomí fotbalové Evropy.

V období první republiky se Viktoria zapsala nesmazatelně do fotbalové historie v roce 1935, kdy si čtvrtým místem v první lize vybojovala právo startu ve Středoevropském poháru. Krutý los ji určil hned v prvním kole Juventus Turín, za který hrálo několik mistrů světa z roku 1934. V Luční ulici před návštěvou 18 000 diváků uhrálo naše mužstvo ve složení Dědič - Wana, Mudra, Bešťák, Biro, Vlček, Horák, Čulík, Červený, Hess a Bína remízu 3:3, ale v Turínu prohrálo 1:5 a bylo vyřazeno. Celá fotbalová Evropa však už znala jméno Viktoria Plzeň. V tomto roce 1935 si Viktoria zahrála několik úspěšných zápasů i v severní Africe.

Po úspěšných prvoligových ročnících přišly neúspěchy a v roce 1938 Viktoria sestoupila do divize, odkud se však po roce vrátila mezi naši elitu. Rok 1939 byl ve znamení měsíčního zájezdu do severských zemí. Byl to jeden z nejúspěšnějších zájezdů, jaký podnikla československá mužstva. Ze sedmnácti zápasů bylo čtrnáct vítězných, jen jeden skončil nerozhodně a ve dvou Viktoria svému soupeři podlehla. Přitom mezi soupeři byla třeba reprezentace Litvy, nebo Lotyšska.

Válečná léta silně poznamenala i fotbalové soutěže, první liga se hrála bez mužstev ze Slovenska. V roce 1942 Viktoria spadla do divize, kde však hrála prim a po roce se vrátila do nejvyšší soutěže, kde působila až do roku 1952. Na sklonku druhé světové války se Viktoria dvakrát probojovala do finále Českého poháru. V roce 1943 prohrála se Spartou Praha 1:3, 1:7 a v roce 1944, kdy vyřadila České Budějovice, Zlín a pražskou Slavii ji ve finále opět dvakrát porazila Sparta Praha 4:2 a 4:3. V roce 1948 skončila Viktoria Plzeň v první lize na druhém místě za Slavií Praha, ale byl to neoficiální a neúplný ligový ročník. Od roku 1949 totiž naše fotbalové soutěže přecházely podle sovětského vzoru na systém jaro - podzim a proto se na podzim 1948 musel sehrát pouze poloviční ročník. A právě v něm si Viktoria vedla velmi dobře. Jen porážka v posledním kole s ATK Praha 2:3 ji odsoudila na druhou příčku za Slavii.

Úspěchy zaznamenala Viktoria i na poli mládeže. V roce 1951, už pod názvem Škoda, získali dorostenci titul přeborníka republiky! Oficiálně se soutěž jmenovala Sportovní hry mládeže a Škodováci porazili všechny své soupeře. Pod vedením trenérů Václava Svobody, Václava Dědiče a vedoucího Emila Hrudičky vybojovali prvenství Hodina, Štogr, Beránek, Šerý, Salcman, Ženíšek, Lukeš, Skřivan, Zoubek, Tauš a Sloup.

Ve vzpomínaném roce 1952 však klub nesl nový název Sokol Škoda Plzeň. Devět let trvala marná snaha vrátit se mezi fotbalovou elitu Československa, až v roce 1961, už pod názvem Spartak Plzeň, se podařilo nejvyšší soutěž vybojovat. Následovaly časté sestupy a vzápětí návraty zpět. 

V roce 1961 se Plzeň vrátila po devíti letech klub do první ligy. Po podzimu skončilo mužstvo třetí a v roce 1962 porazilo v přátelském utkání ve Štruncových sadech slavné brazilské Flamengo Rio de Jameiro 2:1. Nádherný výkon ozdobil svými skvělými zákroky František Hlavatý v brance, a když Stanislav Štrunc přidal dva góly, bylo velké překvapení na světě. Vždyť Brazílie se v tomto roce v Chile stala podruhé mistrem světa.

V ročníku 1961 - 1962 se Spartak umístil v roli nováčka v první lize na deváté příčce a probojoval se tak do Rappanova poháru. Ve skupině měl italskou AC Padovu, švýcarské mužstvo FC Chaux - de - Fonds a maďarský Banyasz Dorógy. Výsledky Spartaku: Padova 0:5, 1:1, Chaux - de - Fonds 1:1, 1:3, Banyasz Dorógy 7:1, 2:4. Ze skupiny plzeňský tým do dalších bojů už nepostoupil, přesto byl start v mezinárodní klubové soutěži úspěchem.

Sestup do druhé ligy v roce 1971 byl sice velkým zklamáním, ale plzeňské Škodě se nebývale dařilo v poháru. Český vyhrála a ve finále československého sice dvakrát podlehla mistru republiky Spartaku Trnava 1:2 a 1:5. Protože ale slovenský celek startoval v PMEZ, hrála Škoda Plzeň Pohár vítězů pohárů. A krutý los si opět zašpásoval. V prvním kole totiž přijel do Štruncových sadů Bayern Mnichov s Beckenbauerem, Gerdem Müllerem, Breitnerem a dalšími esy. Sestava J. Čaloun - Špinka, Plass, Michálek, Pleško - Süss, Sudík - Kamír, Bachner (Hoffmann), Bican, Ziegler podala statečný výkon a prohrála jen 0:1. V Mnichově však podlehla Škoda 1:6 a byla vyřazena.

Po roce 1980 opět nastalo dlouhé pendlování mezi první ligou a druhou nejvyšší soutěží. Až na začátku devadesátých let, po rozdělení Československa, se situace postupně zlepšovala. V roce 1992 se klub vrátil ke svému historickému názvu FC Viktoria Plzeň a hned v následující sezoně postoupil do první ligy, kde setrval do roku 1999, kdy sestoupil. Po roce se sice Viktoria vrátila mezi nejlepší, ale opět jen na leden rok. Viktoria totiž stále patřila k dodavatelům výborných fotbalistů hlavně pro pražské kluby. Proto se rychle střídaly roky prvoligové s těmi druholigovými.

Až v roce 1972 se už opět Škoda Plzeň usadila v prvoligové společnosti na dlouhých osm let.

 

Viktoria se v té době transformovala na akciovou společnost, ve které 99 procent získal zahraniční investor - italská společnost Fotbal EAST Ltd. Tento stav trval až do roku 2005, kdy v březnu získala Viktoria nového vlastníka. Sto procent akcií odkoupila Plzeňská sportovní a. s., a klub se tak majetkově znovu vrátil do Plzně. Postupně došlo k ekonomické i sportovní stabilizaci klubu, který od roku 2005 působí v první lize nepřetržitě.

V novém století dosáhli na mety nejvyšší žáci i dorostenci Viktorie. V červnu roku 2001 získali starší žáci titul mistra České republiky. Ve finálovém duelu porazili Zlín 2:1. Po vedením trenérů Josefa David Král, Ondřej Šiml, Jakub Sádlík, Jan Procházka, Tomáš Borek, Lukáš Tomášek, Michal Chocholatý, Pavel Vacek, Michal Smejkal, Ivan Ševčík, Stanislav Protivínský, Martin Dolejší, Lukáš Ulč, Zdeněk Kolář, Martin Fillo, Karel Řezáč, Zbyněk Toman.

V červnu 2008 starší dorostenci Viktorie Plzeň vybojovali titul mistra republiky. V historii klubu to byl druhý dorostenecký titul. Prvenství v lize a zlaté medaile získal kádr Houdek, Frei, Blažek, Chvojan, Bauer, Nový, Mandous, Matas, Puchmertl, Vitouš, Darida, Mudra, Staněk, Dvořák, Vaněček, Hulina, Štverák, Herák, Mašek, Mičkal, Bezděk. Mistry České republiky vedli trenéři Karel Krejčí, Jiří Kohout, Jiří Žilák a Jiří Krbeček.

V létě roku 2005 se také oprášily staré vztahy a světoznámá firma Škoda se stala nejvýznačnějším partnerem opět prvoligové Viktorie. Započal opravdový vzestup klubu, který přinesl výrazný úspěch v roce 2010 vítězstvím v Českém poháru a prvním startem v Evropské lize. Dalším vyvrcholem byl v roce 2011 zisk mistrovského titulu v Gambrinus lize, úspěšný start v Lize mistrů a přestavba stadionu ve Štruncových sadech.
 

Ještě před tím, než se Viktoria kvalifikovala do základní skupiny Ligy mistrů, oslavila 11. června 2011 společně s fanoušky na nádvoří plzeňských pivovarů na "Narozeninové párty" stoleté výročí založení klubu. To připomenul i slavnostní Galavečer v lednu 2012, na kterém byla vyhlášena nejlepší XI. století a Viktorián století, kterým se stal Pavel Horváth. Plzeňský klub se od té doby stále drží mezi absolutní špičkou českého fotbalu. V roce 2012 skončil v Gambrinus lize na třetí příčce a velmi úspěšně startoval v Evropské lize. Stal se důstojným reprezentantem České republiky. O rok později dokázala Viktoria vrátit mistrovskou trofej do Plzně a stala se podruhé v historii v sezoně 2012 - 2013 nejlepším celkem republiky.

A tím cesta neskončila. Po vítězném tažení předkoly Ligy mistrů se Viktoria v sezoně 2013-2014 opět představila v nejprestižnější týmové soutěži světa. Zápasy s Bayernem Mnichov a Manchesterem City se nesmazatelně zapsaly do kronik plzeňského fotbalu, vítězná branka v závěrečném duelu s CSKA Moskva pak posunula Viktorii potřetí v řadě do vyřazovacích bojů Evropské ligy. Tam stačili Viktoriáni vyřadit silný Šachťar Doneck a poroučeli se až po statečném boji se slovutným francouzským velkoklubem Olympique Lyon.

V české lize bojovala Viktoria opět o příčky nejvyšší. Přes zimní odchod Pavla Vrby vybojovali fotbalisté v červeno-modrém více bodů než v předchozí mistrovské sezoně, ale v konečném součtu to stačilo ´jen´ na konečné druhé místo za pražskou Spartou. Stříbrné medaile brali plzeňští fotbalisté také v Poháru České pošty. Popáté v řadě se tak plzeňské barvy zajistily účast v evropských pohárech.

Následující sezóna sice pro viktoriány především vlivem vypadnutí ve 3. předkole Evropské ligy nezačala pozitivně. Úspěšným působením v domácí lize ale Západočeši dosáhli na třetí mistrovský titul a připsali si tak pátou trofej během pěti let.

V nejprestižnější klubové soutěži světa se ovšem Plzeňanům nevedlo zcela dle jejich představ. V jejím 3. předkole jim vystavilo stopku izraelské Maccabi Tel-Aviv. V úvodu sezóny 2015/2016 si viktoriáni spravili chuť v play off Evropské ligy, kde zvládli souboj se srbskou Vojvodinou a po dvou výhrách dosáhli na možnost startovat v základní skupině Evropské ligy, ve které se setkali s Rapidem Vídeň, Dinamem Minsk a Villarrealem. Boj na dvou frontách vyzněl pro Viktorii lépe na domácí scéně, kde dokázala poprvé v historii obhájit mistrovský titul.