Dáme si fotbálek ?

23.03.2018 09:31

Kdo by si nechtel zahrát na Nou Campu, Old Trafford nebo Sn Siru. Jenže, to se málomu z nás poštěstí. I když, jak seto vezme. Díky argentisnkému grafikovi Martinu Setulovi si (skoro) každý může zahrát na svém oblíbeném stadionu, za svůj vysněný tým. Pravda, jen stolní fotbálek, ale i tak, pecks. To potvrzuje i skutečnost, že mezi zákazníky tohoto fotbalového nadšence najdete i slavné fotbalisty.

"Používám stejný zájlad pro všechny stoly. Poté už začíná výzkumná práce, kdy zjišťuji míry konkrétnáho stadionu, získávám fotografie ze všech možných i emožných stran, pracuji na každém detailu" svěřil se autor agentuře AP. Celý projekt se nazývá "Superclásico" a začal v roce 2013. Tehdy se Setula setkal se zástupci argentinského týmu CA Boca Juniors, kterým svůj nápad představil. Chtěl prostě pro svůj oblíbený kluv vytvořit něco unikátního, ručně vyráběného. Zástupcům týmu se jeho myšlenka zamlouvala, a tak krátce poté začal pracovat na prvním protoypu, stadionu s názvem La Bombonera. Po jeho dokončení už se prakticky nezasravil, kontaktovali ho hráči, manažeři, dokonce i politici s tím, že také chtějí model svého oblíbeného stadionu.

Vyrobit jden takový stůl mu trvá nejméně týden. Náročnost a stejně tak i cena se odvíhí od náročnosti dané kontrukce. Setula už podobných stolů prodal celou řadu. Často nemá ani tušení, kdo jsou kupci, neboť někteří hráči ho oslovují prostřednictvím svých manažerů. Jeden světoznámý hráč ho ale přeci jen oslovil přímo. A nejen oslovil, dokonce si sním fotblálek i zahrál. A nebyl to nikdo jiný, než vyhlášený argentinský kanonýr Carlos Tevéz.

Toto setkání bylo důležitým milníkem, když se povědomí o jeho nevšedních výrobcích překlenulo i daleko za argentinské hranice. Od té doby pracoval například na stadionech s pofobou španělského Realu Madrid, mexického Tiburones Rojos de Veracruz nebo anglického Sheffield Wednesdey FC. S odstupem času autor tvrdí, že nejlepší na jeho práci je skutečnost, že přináší všem bez rozdílu radost. "V každém z nás je malé dítě. A každý z nás měl nebo ma svůj sen. Nerozhoduje věk, vyznání nebo jazyk, hrajeme a máme u toho radost !"říká Martin Setula