Common Goal .. akce, která stojí za to

26.12.2017 14:42

Když jsme v srpnu uveřejňovali článek "To je frajer ..", netušili jsme, že se akce Common Goal (Společný cíl) rozběhne mezi fotbalisty v takovém měřítku.

O co jde ? První významnou postavou zapojenou do výše zmíněné akce se už dříve stal záložník Manchesteru United Juan Mata, který odevzdává zdánlivě zanedbatelnou setinu svého platu na charitativní účely. Nyní vyšlo najevo, že tím spustil lavinu. Iniciativa se pochlubila 33 významnými jmény. 

Cílem Common Goal je podporovat 120 charitativních fotbalových projektů po celém světě. Mata šel příkladem, v United bere 140 tisíc liber týdně (4,7 milionu korun), jeho příspěvek tak činí 1400 liber (téměř 41 tisíc korun). „Co se týká fotbalového světa, vydělávám normální peníze. Ale v porovnání s 99,9% lidmi ve Španělsku jsou to šílené částky,“ posteskl si v srpnu.

Mezi jeho následovníky najdeme známá jména. Třeba obránce Bayernu Mnichov Matse Hummelse. „Měli bychom dělat víc, abychom propojili vzrůstající příjmy z fotbalu a dali jim hlubší rozměr,“ vysvětlil. Z velkých klubů se připojil třeba Giorgio Chiellini, obránce Juventusu Turín, Šindži Kagawa z Dortumundu, nebo brankář Leicesteru Kasper Schmeichel. „Chci, aby si měl lidi pamatovali nejen jako fotbalistu,“ řekl k tomu.
 

V seznamu přispěvatelů najdeme také řadu známých fotbalistek. Například americká reprezentantka Alex Morganová, která patří mezi vůbec nejznámější tváře na trávnících. „Jak se ženský fotbal rozvíjí, máme já a další hráčky čím dál víc příležitostí využít pro dobro jiných,“ uvedla Morganová působící v týmu Orlando Pride, kterou na Twitteru a Facebooku sleduje přes tři miliony fanoušků.

Z koučů se ozval Julian Nagelsmann, který si udělal jméno v Hoffenheimu. „Rozhlížel jsem se po smysluplném a účinném příspěvku, který bych mohl udělat. Budu se snažit přesvědčit také ostatní, aby se k nám připojili,“ řekl mladý kouč, který má v týmu například i českého reprezentanta Pavla Kadeřábka.