Blíží se Mistrovství světa 2018 .., ale víte, jak to bylo předtím ?

06.06.2018 15:44

Ve čtvrtek 14.6. zahájí na stadionu Lužniki v Moskvě národní tým Saudské Arábie a domácího Ruska 21. Mistrovství světa ve fotbale. Určitě ho budete sledovat, víte ale kde se hrála a jak dopadla ta předchozí ? Přinášíme krátký přehled dvaceti předchozích šaqmpionátů.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1930 - URUGUAY 

1. MS se konalo od 13. do 30. července 1930 v Uruguayi. Zúčastnilo se jej 13 celků. Finále se hrálo 30. července 1930. Celkem padlo na turnaji 70 branek, což je v průměru 3,9 branky na zápas. Nejlepším střelcem turnaje se stal s 8 brankami Argentinec Guillermo Stábile. Na turnaji dále zazářili uruguayjští hráči José Leandro Andrade či José Nasazzi. Vítězem turnaje a držitelem prvního titulu mistra světa se stalo mužstvo domácí Uruguaye.

Kandidáty na pořadatelství prvního fotbalového mistrovství světa byli  ItálieMaďarskoNizozemskoŠpanělsko,Švédsko a Uruguay.  Kongres FIFA, který zasedal mezi 18. a 20. květnem 1929 v Barceloně, rozhodl ve prospěch Uruguayců. Patrně kvůli respektu k zemi dvojnásobných olympijských vítězů a také díky závazku, že Uruguay v pořadatelském městě Montevideo postaví stadión Estadio Centenario pro sto tisíc diváků. Uruguay navíc šampionát pořádala v rámci oslav stého výročí přijetí své první ústavy.

Fakt, že pořadatelskou zemí byla vybrána právě Uruguay, vzbudil v mnoha evropských zemích silné rozčarování. Pro národní týmy z Evropy, která byla ve 30. letech silně poznamenána probíhající hospodářskou krizí, představovala cesta do Jižní Ameriky příliš velkou finanční zátěž a mnohé kluby se odmítaly smířit s šestitýdenní absencí svých nejlepších hráčů. Před tímto mistrovství se žádná kvalifikace nehrála. Byli pozváni všichni tehdejší členové FIFA, kteří dostali na rozhodnutí, zda se zúčastnit, lhůtu do 28. února 1930. Nakonec přihlášku zaslalo 13 reprezentací. Z toho pouze čtveřice z Evropy, neboť cesta přes Atlantský oceán byla velmi nákladná. Pořadatelé nabídli účast také Anglii, která tehdy nebyla členem FIFA, ale byli odmítnuti. Nasazeni do čela skupin byli Uruguayci, Argentinci, Brazilci a tým USA.

Do dnes se zachoval origání míč, se kterým se hrálo první finále MS

Do bojů o medaile seprobojovaly týmy domácí Uruguaye, Jugoslávie, USA a Argentiny, výsledky utkání Uruguay-Jugoslávie 6:1 a stejný výsledek druhého semifinále mezi Argentinou a USa určil, že ve finále v Montevideu se 30. července 1930 utkaly Uruguay a Argentina. O třetí místo s nerálo,poražení semifinalist skončili a děleném třetím mítě.

30.7.1930, Monteviedo, Estádio Centenário

  URUGUAY   4 - 2    ARGENTINA  

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1934 - ITÁLIE

Mistrovství svět ve fobale v roce 1934 bylo druhým v dějinách fotbalu. Pořadatelskou zemí byla v říjnu 1932 na kongresu FIFA v Berlíně zvolena Itálie. Bylo to první mistrovství světa, na které se týmy (včetně domácího mužstva) musely kvalifikovat. Závěrečného turnaje se zúčastnilo 16 celků. Turnaj se konal od27. května do 10. června 1934, kdy bylo odehráno finále mezi mužstvy Itálie a Československa. Hvězdy mistrovství světa: Giampiero CombiGiuseppe Meazza (oba Itálie), František Plánička, Oldřich Nejedlý (oba Československo), Matthias SindelarJosef Bican (oba Rakousko).

Po rozhodčím proitalsky vedeném finálovém utkání nakonec vyhráli Italové v prodloužení 2:1 a získali svůj první titul mistrů světa. Na bronzové příčce se umístila reprezentace Německa poté, co porazila v boji o třetí místo Rakousko 3:2. Celkem padlo na turnaji 70 branek, což je v průměru 4,1 branky na zápas. Nejlepším střelcem mistrovství se stal s pěti brankami československý reprezentant Oldřich Nejedlý, jemuž se jako jedinému na tomto šampionátu podařilo v utkání s Německem vsítit hattrick, který však byl oficiálně uznán FIFA až po 72 letech.

"Olympia" , ofciální míč MS 1934

Kvalifikace se zúčastnilo 32 fotbalových reprezentací, které bojovaly o 16 místenek na závěrečném turnaji. O účast bojovat v kvalifikaci musela dokonce i pořadatelská Itálie.

Hrálo s vyřazovaím zpsobem, zajímavostí byl hnedněkolk pakovaných utání Československý národní tým postoupil postupně přes celůky Rumunska (2:1), Švýcarska (3:2) a Německa (3:1) až do římského finále proti domácí Itálii. V zápase o bronz porazilo Německo Rakousko 3:2.

10.6.1934, Řím, Estádio Nacional do PNF

 ITÁLIE    2 - 1 (po pr.)   ČESKOSLOVENSKO  

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1938 - FRANCIE

Finálový turnaj třetího světového šampionátu se odehrával ve Francii od 4. června do 19. červnaFIFA vybrala Francii jako hostitelskou zemi závěrečného turnaje v srpnu1936. Tohoto turnaje se zúčastnilo 14 mužstev, titul obhájila Itálie poté co ve finále zdolala Maďarsko 4:2.
Celkem padlo na turnaji 84 branek což je v průměru 4,67 branky na zápas. Nejlepším střelcem turnaje se 7 brankami se stal 
Leônidas da Silva (Brazílie)

Hvězdy mistrovství světa: Silvio Piola (Itálie), György Sárosi (Maďarsko), Leônidas da Silva (Brazílie)

Kvalifikace se zúčastnilo 37 fotbalových reprezentací, které bojovaly o 14 místenek na závěrečném turnaji. Pořadatelská Francie spolu s obhájcem titulu - Itálií měli účast jistou. Na šampionát se sice kvalifikovalo Rakousko, ale po březnovém anšlusu tento stát zanikl a tato reprezentace nebyla nikým nahrazena.

 Italové Giuseppe Meazza a Silvio Piola slaví vítězství ve finál proti Maďarsku

Československý národní tým postoupil po výhře 3:0 po produžení nad Nizozemskem do čtvrtfiále kde remizval 1 s Brazílií. V opakovaném utkání zvítězili Brazilci 2:1 a postoupili ak do semifinále. V něm prohráli 2:1 s Itálií. Druhou semifinálovou dvojici tvořili Maďaři a Švédové. Výhra 5:1poslal do finále MAďary a Švédy do boje o bronz. V něm zvítězila Brazílie 4:2.

19.6.1938, Paříž, Stade Olympique De Colombes

  ITÁLIE       4:2     MADARSKO

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Druhá světová válka fotbalové dění na dlouhá léta přerušila. První světový šampionát po válce se tak konal až v roce 1950 v Brazílii.

1950 - BRAZÍLIE

Pvní MS p druhé světovéálcese konalo od 24. června do 16. července 1950 v Brazílii. Zúčastnilo se jej 13 celků, finále se hrálo 16. července 1950. Celkem padlo na turnaji 88 branek, což je v průměru 4 branky na zápas. Nejlepším střelcem turnaje s 9 brankami se stal Ademir (Brazílie). 

Kvalifikace se zúčastnilo 34 fotbalových reprezentací, které bojovaly o 14 místenek na závěrečném turnaji. Pořadatelská Brazílie spolu s obhájcem titulu - Itálií měli účast jistou. Avšak před vypuknutím turnaje se odhlásily reprezentace Skotska, Turecka a Indie. Nebyly nikým nahrazeny a již ani nezbýval čas na přeskupení základních skupin, a tak byli účastníci do skupin rozděleni nerovnoměrně.

 Originl míče z MS 950 se zachoval dodnes

Vítězi základních skupin se staly týmy Brazílie, Španělska, Uruguaye a Švédksa, které se pak o "Zlatou Niké" utkaly ve finálové skupině. Výsedky přinesly drama až do posledního utkání mezi domácí Brazílií a Uruguayí. Bronzové medaile získali fotbalisté Švédska.

16.7.1950, Rio De Janeiro, Maracana

  URUGUAY   2:1   BRAZÍLIE  

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1954 -  ŠVÝCARSKO

5.Mistrovství světa se konalo od 16. června do 4. července 1954 ve Švýcarsku. Zúčastnilo se jej 16 celků. Finále se hrálo 4. července 1954. Hostitelská země byla vybrána v roce 1946, důvodem bylo, že v roce 1954 bylo 50. výročí založení FIFA. Proto byl turnaj přidělen zemi, ve které sídlí řídící orgány FIFA.
Celkem padlo na turnaji 140 branek, což je v průměru 5,38 branky na zápas. Nejlepším střelcem turnaje s 11 brankami se stal Sándor Kocsis z Maďarska.

 

Kvalifikace se zúčastnilo 37 fotbalových reprezentací, které bojovaly o 14 místenek na závěrečném turnaji. Pořadatelské Švýcarsko spolu s obhájcem titulu - Uruguayí měli účast jistou. Při tomto mistrovství byl poprvé a naposledy použit neobvyklý formát. Šestnáctka účastníků byla rozlosována do čtyř skupin po čtyřech. Do každé skupiny byly nalosovány dva nasazené a dva nenasazené týmy. Ve skupinách se odehrála pouze dvě kola - každý nasazený se utkal s oběma nenasazenými. V případě rovnosti bodů se hrál dodatečný zápas o postup mezi danými týmy. Pokud měly stejný počet bodů dva týmy jejichž rovnost by nijak neovlivnila postup, pouze se vylosovalo, kdo zaujme vyšší pozici. Navíc se již v základních skupinách hrálo při remíze po 90 minutách prodloužení. Systém play off byl také neobvyklý. Ve čtvrtfinále a semifinále se mezi sebou utkávali vítězové skupin a zvlášť týmy ze druhých míst. To znamenalo, že se do finále dostal jeden tým z prvního místa a jeden tým ze druhého místa. 

Českoslovens nárdní tým prohrál ve supiě C svá utkání s Uruguayí (0:2) a s Rakouskem(0:5) a byl z turaje vyřazen. Do semifinále se nakonec probojovala mužstrva Maďarska, Německa, Rakouska a Uruguaye. Výhry poslali do finále celky Německa a Maďarska, v utkání o bronz uspělo Rakousko (3:1). 

4.7.1954, Bern, Wankorfstadion

   NĚMECKO   3:2   MAĎARSKO   

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1958 - ŠVÉDSKO

MS se konalo od 8. června do 29. června 1958 ve Švédsku. Finále se hrálo 29. června 1958. Celkem padlo na turnaji 126 branek, což je v průměru 3,6 branky na zápas. Nejlepším střelcem turnaje se stal se 13 brankami Just Fontaine z Francie. Mezi hvzdai s objevil budouc krl, Pelé. 

Kvalifikace se zúčastnilo 55 fotbalových reprezentací, které bojovaly o 14 místenek na závěrečném turnaji. Pořadatelské Švédsko spolu s obhájcem titulu - SRN měli účast jistou. Do bojů na šampioátu se probjovala i českslovenská repezentace. Po výsledcích 0:1 se Severnm Irskem, 2:2 s Německem a výhře 6:1 nd Argentnou se však ze třetího místa ve skupně do dalšch bojů neprobojoala.

Skrz vyřazovací fázi utkání se do bojů o medaile probojovali domácí Švédové, kteží v semifinále porazili 3:1 Německo a Brazílie, která se ve druhém utkání poradila 5:2 s Francií. V utkání o bronzové medaile pak Francouzi porazili Němce 6:3

29.6.1958, Stockholm,Rasunda Stadium

   BRAZÍLIE  5:2   ŠVÉDSKO  

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1962 - CHILE

Další šampionát se konal od 30. května do 17. června 1962 ve Chile. Zúčastnilo se jej 16 celků. Finále se hrálo 17. června 1962Celkem padlo na turnaji 89 branek, což je v průměru 2,8 branky na zápas. Nejlepšími střelci turnaje se se 4 brankami stali Flórián Albert (Maďarsko), Valentin Ivanov (SSSR), Dražan Jerković (Jugoslávie), Leonel Sánchez (Chile), Vavá (Brazílie) a Garrincha (Brazílie).

Hvězdy mistrovství světa: Garrincha (Brazílie), Viliam Schrojf (Československo), Leonel Sánchez (Chile). Kvalifikace se zúčastnilo 56 fotbalových reprezentací, které bojovaly o 14 místenek na závěrečném turnaji. Pořadatelské Chile spolu s obhájcem titulu - Brazílií měli účast jistou. 

Česoslovenká reprezentace se v základnískupině C šampionátu utkala postuně se Španělskem (1:0), Brazílií (0:0) a Mexikem (1:3) a do vyřazovacích bojů postoupila ze druhého místa. Ve čtvrtfinále porazili 1:0 Maďarsko a v semifinále  3:1 Jugoslávii. Druhé semifináové utkání skončil vítězstvím Brazílie 4:2 nad Chile. Domácí tým v utkání o bronz vyhrál 1:0 nad Jugoslávií.

17.6.1962, Santiago De Chile, Estádio Nacinal De Chile

   BRAZÍLIE   3:1  ČESKOSLOVENSKO    

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1966 - ANGLIE

Následující se konalo od 11. do 30. července 1966 v Anglii. Zúčastnilo se jej 16 celků. Finále se hrálo 30. července. Celkem padlo na turnaji 89 branek což je v průměru 2,8 branky na zápas. Nejlepším střelecem turnaje s 9 brankami se stal Eusébio (Portugalsko)
Hvězdy mistrovství světa: 
Bobby Charlton (Anglie), Franz Beckenbauer (NSR), Eusébio (Portugalsko).

Kvalifikace se zúčastnilo 74 fotbalových reprezentací, které bojovaly o 14 místenek na závěrečném turnaji. Pořadatelská Anglie spolu s obhájcem titulu - Brazílií měli účast jistou. Československý národní tým se na závěrečný turnaj nekvalifikoval, z naší kvalifikační skupiny prošlo na turnaj v Anglii Portigalsko. Do bojů o medaile se probojovala domácí Anglie, která v semifinále porazila 2:1 právě Portugalce a Německo, které stejným výsledkem přehrálo tehdejší Sovětský svaz. V zápase o bronz uspělo, opět výsledkem 2:1, Portugalsko.

30.7.1966, Londýn, Wembley Stadium

   ANGLIE   4:2 (po pr.)   NĚMECKO   

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1970 - MEXICO

9. MS se konalo od 31. května do 21. června 1970 v Mexiku. Zúčastnilo se jej 16 celků. Finále se hrálo 21. června1970. Během turnaje padlo celkem 95 branek, což je v průměru 3 branky na zápas. Nejlepším střelcem turnaje se s 10 brankami stal Gerd Müller NSR. Za hvězdy mistrovství světa jsou považováni PeléJairzinho (oba Brazílie) a Gerd Müller (SRN). Nejlepším brankářem byl zvolen Uruguayec Ladislao Mazurkiewicz.

 

Brazílie, která zvítězila na MS již potřetí, získala definitivně historickou trofej "Zlatou Niké" z roku 1930. Zajímavostí bylo, že tuto trofej mohli získat v případě vítězství všichni čtyři semifinalisté (též Uruguayci, Němci i Italové).

Československý národní tým skončil v základní skupuně C MS po třech porážkách (Brazílie 1:4, Rumunsko 1:2 a Anglie 0:1) bez bodu polsední a do dalších bojů se neprobojoval. V semifinále porazila Brazílie Uriguay 3:1 a Itálie Německo 4:3 a postoupiůi tak do finále. V utkání o třetí místo porazili Němci 1:0 Uruguay.

21.6.1970, Mexico City, Estadio Azteca

   BRAZÍLIE   4:1   ITÁLIE   

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1974 - NĚMECKO

MS se konalo od 13. června do 7. července 1974 v Západním Německu. Zúčastnilo se jej 16 celků. Finále se hrálo 7. července 1974.
Celkem padlo na turnaji 97 branek, což je v průměru 2,6 branky na zápas. Nejlepší střelec turnaje z 7 brankami se stal 
Grzegorz Lato (Polsko).
Hvězdy mistrovství světa: 
Franz Beckenbauer (SRN), Johan Cruijff (Nizozemsko), Grzegorz Lato.
 
Kvalifikace se zúčastnilo 99 fotbalových reprezentací, které bojovaly o 14 místenek na závěrečném turnaji. Pořadatelská SRN spolu s obhájcem titulu - Brazílií měli účast jistou.
Československý národní tým se na šampionát do Německa z kvalifikační skuiny, ve které hrál spolu se Skotskem a Dánskem neprobojoval. Postoupili Skotové.
 
Zajímavostí bylo, že do základní skupiny A šampionátu byly nalosovány obě tehdejší německé republiky, SRN i NDR. Jejich vzájemný souboj skončil výhrou NDR 1:0. Změnil se i hrací systém šampionátu, první dva týmy ze základních skupin postupovali do dvou semifinálových skupin a následně do bojů o medaile. V boji o bronz tak uspěli Poláci, když porazili Brazílii 1:0.

7.7.1974, Mnichov, Olympiastadion

   NĚMECKO   2:1   NIZOZEMSKO   

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1978 - ARGENTINA

 

Další MS, v pořadí 11., se konalo 1. června do 25. června 1978 v Argentině. Zúčastnilo se jej 16 celků. Finále se hrálo 25. června 1978 

Celkem padlo na turnaji 102 branek, což je v průměru 2,7 branky na zápas. Nejlepším střelcem turnaje s 6 brankami se stal Mario Kempes z Argentiny.
Nejlepší hráči mistrovství světa: 1. 
Mario Kempes (Argentina), 2. Paolo Rossi (Itálie), 3. Dirceu (Brazílie).

Kvalifikace se zúčastnilo 107 fotbalových reprezentací, které bojovaly o 14 místenek na závěrečném turnaji. Pořadatelská Argentina spolu s obhájcem titulu - SRN měli účast jistou. československý národní tým na šampionát neposotoupil z kvalifikační skupny se Skotskem a Walesem. Radovali se Skotové.

Ze základních skupin a semifinálovou fázi se do boje o bronzové meaile probojovali Brazilci a Italové, Brazílie zvítězila 2:1. 

25.6.1978, Buenos Aires, Monumental de Nuňez

   ARGENTINA   3:1 (po pr.)   NIZOZEMSKO   

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1982 - ŠPANĚLSKO
  
12. MS se konalo od 13. června do 11. července 1982 ve Španělsku. Turnaj byl oproti předchozímu ročníku rozšířen na 24 celků. Finále se hrálo 11. července 1982, a zvítězila v něm Itálie 3:1 nad reprezentací Západního Německa .
Celkem padlo na turnaji 146 branek, což je v průměru 2,81 branky na zápas. Nejlepším střelcem turnaje s 6 brankami se stal Paolo Rossi (Itálie).
Nejlepší hráči mistrovství světa: 1. 
Paolo Rossi (Itálie), 2. Paulo Roberto Falcão (Brazílie), 3. Karl-Heinz Rummenigge (SRN).
 
Kvalifikace se zúčastnilo 109 fotbalových reprezentací, které bojovaly o 22 místenek na závěrečném turnaji. Pořadatelské Španělsko spolu s obhájcem titulu – Argentinou měli účast jistou. Šampionát přinesl hned několik zajímavostí. Kamerun se stal první africkou zemí, která na MS neprohrála jediný zápas, ale ani tři remízi nestačila na postup ze skupiny. Němci ve svém úvodním utkání podlehli Alžírsku, Maďarsko nastřílelo Salvadoru hned deset branek (10:1) a českoslovesnký tým vstelil obě své branky na šampionátu z penalt. Ani jedna však nestačila na výhru. Po výsledcích 1:1 s Kuvajtem, 0:2 s Anglií a 1:1 s Francií národní tým ze skupiny nepostoupil.
Do semifinálových bojů postoupily celky Itálie a Polska (2:0) a Německa a Francie (3:3 po prodloužení, na penalty 5:4). V boji o bronz uspěli Poláci, když poraili Francii 3:2, přičemž všechny tři branky nastříleli v rozmezí 40. a 46. minuty.
 
11.7.1982, Madrid, Santiago Bernabeu
   ITÁLIE   3:1   NĚMECKO   
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

1986 - MEXICO

 

V pořadí 13. MS se konalo od 31. května do 29. června 1986 v Mexiku. Původně se však mělo konat v Kolumbii. Protože ale Kolumbie nesplnila podmínky pro pořádání, FIFA v roce 1983 rozhodla o novém místě konání šampionátu. Zúčastnilo se jej 24 celků. Finále se hrálo 29. června 1986. Celkem padlo na turnaji 132 branek, což je v průměru 2,5 branky na zápas. Nejlepším střelcem turnaje s 6 brankami se stal Gary Lineker (Anglie). Nejlepší hráči mistrovství světa: Diego Maradona (Argentina), Harald Schumacher (SRN), Preben Elkjaer Larsen (Dánsko).

Kvalifikace se zúčastnilo 121 fotbalových reprezentací, které bojovaly o 22 místenek na závěrečném turnaji. Pořadatelské Mexiko spolu s obhájcem titulu - Itálií měli účast jistou. Československý tým nepostoupil z kvalifikační skupiny, ve které skončil předposlední, čtvrtý. Postoupilo Německo a Portugalsko. 

Zajímavostmi šampionátu bylo například první místo Maroka v základní skupině před Anglií, Polskem a Protugalskem, tři čtvrtfinálová utkání dovedená až do penalt a v neposlední řadě dvě události ze čtvrtfinálového utkání Argentina-Anglie. Gól/negól "boží rukou" a úchvatné sólo Diega Maradony dovedly jeho tým do semifinále. V něm Argentinci porazili 2:0 Belgii, stejně jako Němci Francii. V boji o bronz zvítězila Francie 4:2 po prodloužení.

29.6.1986, Mexico City, Estadio Azteca

   ARGENTINA   3:1   NĚMECKO   

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1990 - ITÁLIE

MS v roce 1990 bylo v pořadí 14. Mistrovství světa ve fotbale, probíhalo v Itálii od 8. června do 8. července. Itálie byla federací FIFAvybrána za pořadatele 19. května 1984Sovětský svaz se ucházel o uspořádání MS jako rival Itálie. Ve finále na sebe opět narazily celky NSR a Argentiny stejně jako před čtyřmi roky v Mexiku. Tentokrát ale Maradonova Argentina nestačila na takticky dobře připravený tým Německé spolkové republiky. NSR tak získalo potřetí titul mistrů světa a trenér Franz Beckenbauer se stal prvním, který získal titul mistrů světa jako hráč i jako trenér. Nejlepší hráči mistrovství světa: Salvatore Schillaci (Itálie), Lothar Matthäus (SRN), Diego Maradona (Argentina).

Kvalifikace se zúčastnilo 114 fotbalových reprezentací, které bojovaly o 22 místenek na závěrečném turnaji. Pořadatelská Itálie spolu s obhájcem titulu - Argentinou měli účast jistou.

Tři týmy se kvalifikovaly poprvé – KostarikaIrsko a Spojené arabské emirátySpojené státy americké se vrátily na MS po čtyřiceti letech.

Mexiko bylo vyloučeno z kvalifikace MS 1990, neboť Mexická fotbalová federace připustila start staršího hráče na předcházejícím šampionátu juniorů. Chile bylo rovněž diskvalifikováno poté, co brankář Roberto Rojas předstíral zranění způsobené světlicí vystřelenou z ochozů v zápase proti Brazílii, načež muselo být utkání předčasně ukončeno a odloženo. Československý národní tým se na šampionát probojoval z kvalifikační skupiny spolu s belgií, na úkor Portugalců, které v rozhodujícím utkání na Letné dokázal porazit 2:1. Baly to poslední kvalifikace a šampionát, na kterém hráli Češi a Slováci společně. Národní tým došel až do čtvtfinále, kde podlehl Němcům 0:1.

I tento šampionát přinesl celou řadu překvapenía zajímavostí.. Kamerun porazil v zahajovacím utkání Argentinu 1:0 a posléze došel až do čtvrfinále, kd evypadl v prodloužení s Anglií. Jejich kapitán Roger Milla, který se po ukončení kariéry kvůli mistrovství světa vrátil na trávník, se stal mezinárodní hvězdou ve věku 38 let, tedy dlouho poté, co většina fotbalistů na nejvyšší úrovni s fotbalem skončí.

Turnaj měl nejnižší průměr gólů na zápas ze všech MS. Padlo 115 branek, tzn. průměr 2,21 na zápas, při zohlednění všech zápasů s prodloužením (celkem 4920 minut hry) se jedná o 1 gól každých 42,7 minuty či 2,1 gólu na každých 90 minut. Turnaj v roce 1990 byl druhým, v jehož semifinále byli všichni účastníci předchozí vítězové. Irsko dosáhlo čtvrtfinále, přestože vstřelilo jen 2 branky. Současně nevyhrálo jediný zápas – remizovalo svá tři střetnutí ve skupině, poté postoupilo na penalty přes Rumunsko po bezgólové remíze v osmifinále, a pak ve čtvrtfinále podlehlo Itálii.

Přes skupinovou fázi a dvě kola vyřazovacích bojů se do semifinále dostaly celky Argentiny a Itálie (1:1, 4:3 na penalty) a Německa spolu s Anglií (1:1, 4:3 na penalty). V boji o bronz pak zvítězili Italové 2:1

8.7.1990, Řím, Stadio Olympico

   NĚMECKO    1:0   ARGENTINA   

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1994 - USA

MS v USA bylo patnácté mistrovství světa v dějinách fotbalu. Finálový turnaj se odehrál mezi 17. červnem a 17. červencem roku 1994 v Spojených státech amerických. Turnaje se zúčastnilo 24 týmů, rozlosovaných do 6 skupin po 4 týmech. Ze základních skupin postoupily do osmifinále vždy dva nejlepší týmy ve skupině a dále čtyři nejlepší týmy ze třetích míst. Celkem padlo na turnaji 141 branek, což je v průměru 2,7 branky na zápas. Nejlepšími střelci turnaje se se šesti brankami stali Oleg Salenko (Rusko) a Christo Stoičkov (Bulharsko). Nejlepší hráči mistrovství světa: Romário (Brazílie), Roberto Baggio (Itálie), Christo Stoičkov (Bulharsko).

Kvalifikace se zúčastnilo 147 fotbalových reprezentací, které bojovaly o 22 místenek na závěrečném turnaji. Pořadatelské USA spolu s obhájcem titulu - Německem měli účast jistou. Československo dohrávalo po rozdělení státu kvalifikaci pod hlavičkou RCS. Nepostoupilo ze 4. evropské kvalifikační skupiny, když skončilo na 3. místě za Rumunskem a Belgií.

I tento šampionát přinesl události, které stojí za zínku. V 34. minutě zápasu mezi domácími Spojenými státy a Kolumbií Andrés Escobar Saldarriaga nešťastně tečoval míč do vlastní sítě. Kolumbie nakonec prohrála 1:2 a turnaj pro ni skončil. Deset dní nato byl Andrés Escobar ve své vlasti zastřelen. V zemi drogových kartelů jde vždy při sázkách o veliké peníze. Je tudíž, bohužel,  velice pravděpodobné, že se nešťastník stal obětí místní mafie. Ze základních skupin dokázaly postoupit týmy Nigérie a Saudské Arábie, jejich cesta však skončila shodně v osmifinále. Do semifinále postoupily týmy Bulharska a Itálie (1:2) a Brazílie a Švédska (1:0). V utkání o bronz zvítězili Švédové 4:0.

17.7.1994, Pasadena, Rose Bowl Stadium

   BRAZÍLIE   0:0 (po pr., na pen. 3:2)   ITÁLIE   

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1998 - FRANCIE

Šampionát v roce 1998 byl šestnáctým mistrovstvím světa v dějinách fotbalu. Finálový turnaj se odehrál mezi 10. červnem a 12. červencem roku 1998 ve Francii. Turnaj byl oproti předchozímu ročníku rozšířen na 32 týmů, rozlosovaných do 8 skupin po 4 týmech. Nejlepší hráči mistrovství světa: 1. Ronaldo (Brazílie), 2. Davor Šuker (Chorvatsko), 3. Lilian Thuram (Francie).

Kvalifikace se zúčastnilo 174 fotbalových reprezentací, které bojovaly o 30 místenek na závěrečném turnaji. Pořadatelská Francie spolu s obhájcem titulu - Brazílií měla účast jistou. Český národní tým neprošel z kvalifikační skupiny, ve které skončil za Španěskem a Jugoslávií.

Na šampionátu zazářila nová fotbalová "star", Francouz Zinedine Zidane. Velké řekvapení přinesla skupina D šampionátu, kterou opanovala Nigérie před Paraguayí a poslali tak zpět domů celky Španělska a Bulharska. Velkou událostí byla i porážka USa od týmu Íránu 1:2 ve skupině F. Vyřazovací boje rozhodly o složení semifinálových dvojic : Francie -Chorvatsko (2:1) a Brazílie - Nizozemsko (1:1 po pr., 4:2 na penalty). V boji o bronz uspěli Chorvaté, zvítězili 2:1.

12.7.1998, Paříž, Stade De France - St.Denis

   FRANCIE   3:0   BRAZÍLIE   

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2002 - JIŽNÍ KOREA A JAPONSKO

Toto MS bylo sedmnácté v dějinách fotbalu. Finálový turnaj se odehrál mezi 31. květnem a 30. červnem roku 2002 v Jižní Koreji a Japonsku. Turnaje se zúčastnilo 32 týmů. Titul mistrů světa získal tým Brazílie, když ve finále zdolal Německo. Další místa v pořadí překvapivě obsadili Turecko a domácí Jižní Korea. Celkem padlo na turnaji 161 branek, což je v průměru 2,5 branky na zápas. Nejlepším střelcem turnaje se stal s 8 brankami Ronaldo z Brazílie. Nejlepší hráči mistrovství světa: Oliver Kahn (Německo), Ronaldo (Brazílie), Hong Mjong-po (Jižní Korea).

Kvalifikace se zúčastnilo 198 fotbalových reprezentací, které bojovaly o 29 místenek na závěrečném turnaji. Pořadatelé Japonsko a Jižní Korea měli spolu s obhájcem titulu - Francií účast jistou. Český národní tým skončil v kvalifikační skupině druhý za Dánskem a postoupil tak do baráže o účast na šampionátu. V té však neuspěl v dvojutkání proti Belgii (2x 0:1)

Šampionát přinesl celou řadu překvapení. Mistři světa z Francie skončili již v základní skupině, ze které, spolu s Dány, postoupil na úkor Uruguaye Senegal. Neuspěli Portugalci, kteří podlehli domácí Jižní Korei a šampionát pro ně skončil taktéž v základní skupině, neuspěly ani celky Argentiny nebo Ruska. Do semifinále postoupili Němci a Jižní Korea (1:0) a Brazílie spolu s Tureckem (1:0). Utkání o bronz vyhráli Turci 3:2.

30.6.2002, Yokohama, Stadio Internacional

   BRAZÍLIE   2:0   NĚMECKO   

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2006 - NĚMECKO

MS v Německu bylo osmnácté mistrovství světa v dějinách fotbalu. Finálový turnaj se odehrál mezi 9. červnem a 9. červencem roku 2006 . Turnaje se zúčastnilo 32 týmů. Rozlosování do 8 skupin po 4 týmech proběhlo 9. prosince 2005. Nejlepší hráči mistrovství světa: Zinédine Zidane (Francie), Fabio CannavaroAndrea Pirlo (oba Itálie).

Kvalifikace se zúčastnilo 198 fotbalových reprezentací, které bojovaly o 31 místenek na závěrečném turnaji. Pořadatelské Německo mělo účast jistou. Český národní tým se ze druhého místa v kvalifikační skupině probojoval do baráže o účast na šampionátu, kde dvakrát porazil Norsko 1:0 a postoupil.

Němci uspořádali šampionát na 12 stadionech, všechny měli minimální kapacitu 41 tisíc fanoušků. Překvapením byl postup Austrálie ze skupiny F na úkor Chorvatů. Český tým po úvodní výhře 3:0 nad USA poldehl 0:2 Ghaně i Itálii a do vyřazovacích bojů seneprobojoval. Do semifinále se dostaly týmy Německa a Itálie (0:2 po prodloužení) a Francie a Portugalska (1:0). V utkání o třetí místo zvítězili domácí Němci 3:1. Ve finále se s aktivní kariérou loučil Zinedine Zidane, bohužel, rozlučka skončila červenou kartou a vyloučením. 

9.7.2006, Berlín, Olympiastadion

   ITÁLIE   0:0 (po pr., 5:3 na peanlty)   FRANCIE   

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2010 - JIŽNÍ AFRIKA

V roce 2010 bylo 19. mistrovství pořádané asociací FIFA. Závěrečný turnaj se konal v období od 11. června do 11. července v Jihoafrické republice. Je to poprvé v historii, kdy mistrovství světa pořádal člen CAF. Mistry světa se stali fotbalisté Španělska, když ve finále porazili Nizozemsko 1:0 v prodloužení. Nejlepším střelcem turnaje se stal Thomas Müller a nejlepším hráčem Diego Forlán.

Závěrečného turnaje se zúčastnilo 32 národních týmů. O 31 míst se bojovalo v kvalifikaci a pouze reprezentace Jižní Afrikyměla účast jako pořádající země zajištěnou předem, avšak protože africká kvalifikace je zároveň kvalifikací na Africký pohár národů 2010, musela se kvalifikace účastnit také. Los kvalifikace proběhl v Durbanu 25. listopadu 2007. Český národní tým se na šampionát neprobojoval, ve své kvalifikační skupině skončil třetí za Slovenskem a Slovinskem.

Rozlosování finálového turnaje se konalo v pátek 4. prosince 2009 v Kapském Městě. Před losováním byly týmy rozděleny do čtyř skupin, tzv. košů. Během losu bylo nalosováno celkem 8 skupin po čtyřech členech, přičemž každá z těchto skupin má po jednom účastníkovi z každého z košů. 

Opět neuspěl tým Francie, který skončil v základní skupině poslední, čtvrtý, vypadla také Itálie. Z jejich skupiny naopak postoupili Slováci. V semifinále se představili Uruguay a Nizozemsko (2:3) a Německo se španělskem (0:1). V boji o bronz zvítězili 3:2 Němci.

11.7.2010, Johannesburg, Soccer City

   ŠPANĚLSKO   1:0 po pr.   NIZOZEMSKO   

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2014 - BRAZÍLIE

MS 2014 bylo historicky 20. mistrovstvím pořádaným asociací FIFA. Závěrečný turnaj, kam se mužské fotbalovénárodní týmy probojovaly z kvalifikace, se konal od 12. června do 13. července 2014 v Brazílii.

Podruhé v historii se stala hostující zemí Brazílie, když první turnaj hostila v roce 1950. Volba dějiště proběhla v roce 2007 poté, co FIFAoznámila, že finálový turnaj bude – poprvé od roku 1978 a celkem popáté – probíhat v Jižní Americe. Osm čtyřčlenných základních skupinbylo rozehráno 12. června.

Mistrovství zahrnovalo 64 zápasů hraných ve 12 městech na nových či modernizovaných stadionech. Poprvé byla na této události použita technologie na brankovou čáru pro kontrolu uznání branky, stejně jako speciální mizící sprej při rozehrání volných kopů.

Na šampionát se kvalifikovaly všechny týmy, které mistrovství světa od roku 1930 vyhrály – ArgentinaBrazílieAnglieFrancieNěmeckoItálieŠpanělsko a Uruguay. Obhájce titulu Španělsko v předcházejícím jihoafrickém finále v roce 2010 zdolalo Nizozemsko 1:0. Na brazilském šampionátu však nepostoupilo ze základní fáze. Na všech sedmi předchozích světových šampionátech, které se uskutečnily v Americe, se mistrem světa pokaždé stalo jihoamerické družstvo. Avšak poprvé v historii vyhrálo šampionát mužstvo z Evropy, kterým bylo Německo, když ve finále zdolalo Argentinu poměrem 1:0 po prodloužení.

Před mistrovstvím došlo k rozsáhlé rekonstrukci, nebo přímo ke zbourání a znovupostavení, mnoha stadionů napříč celou zemí. Skoro každou mezinárodní sportovní akci kontinentálního formátu provází řada kontroverzních situací, a Brazílie nebyla výjimkou. Během stavebních prací na stadionech umírali dělníci, a o budoucnosti některých staveb panují pochybnosti.

Závěrečného turnaje se zúčastnilo 32 národních týmů. O 31 míst se bojovalo v kvalifikaci a pouze Brazílie měla účast jako pořádající země zajištěnou předem. Hlavní los kvalifikace proběhl 30. července 2011 v Rio de Janeiru. Kvalifikace se konala od června 2011 do listopadu 2013. Český národní tým se neprobojoval kvalifikační skupinou, skončil třetí za Itálií a Dánskem.

Mezi překvapení urřčitě lze zařadit neúspěch Španělů, kteří skončili v základní skupině třetí za Nizozemskem a Chile, neuspěla ani reprezentace Pobřeží Slonoviny (třetí místo za Kolumbií a Řeckem). Ze své skupiny nepostoupily ani týmy Itálie a Anglie, které semuseli sklonit před Kostarikou a Uruguayí, Američané pak ve své skupině zaskočili Protugalce, stejně jako v další skupině Alžířané celek Ruskla. V prvním semifinále pak Němci deklasovali domácí Brazílie výsledkem 7:1 (!!!) a Argentina na penalty porazila 4:2 Nizozemce, když v po prodloužení skončil zápas bez branek. Z bronzu se nakonec radovali Nizozemci, když porazili Brazílii 3:0

13.7.2014, Rio De Janeiro, Maracaná

   NĚMECKO   1:0 po pr.   ARGENTINA   

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2018 - RUSKO

Jak to dopadne letos v Rusku ? Nechme se překvapit